
Narodna skupština Republike Srpske postaje sve više sabirni centar preletača, a apsolutna dominacija SNSD-a Milorada Dodika dodatno je potvrđena prelaskom narodnog poslanika Ace Stanišića iz Demosa u redove vladajuće stranke.
Stanišić je 32. poslanik koji trenutno zastupa interese SNSD-a, čime je ova partija dodatno učvrstila poziciju najjače političke sile u Narodnoj skupštini RS. Od 2022. godine, kada je formiran XI saziv, on je treći poslanik koji je napustio stranku s kojom je ušao u parlament i priklonio se Dodikovoj partiji.
Zanimljivo je da su sva trojica "preletača" u ovom sazivu došla iz iste stranke – Demosa. Time je ova partija Nedeljka Čubrilovića svedena sa pet poslaničkih mjesta, koliko je osvojila na izborima, na svega dva – koliko ih trenutno ima u zajedničkom Klubu sa SPS-om. Prethodno su Demos napustili i Suzana Gašić te Milan Dakić.
Međutim, Demos nije jedina žrtva parlamentarnog pretrčavanja. Većina stranaka suočila se s istim problemom. Od 11 partija i koalicija koje su ušle u Narodnu skupštinu 2022. godine, rijetke su one koje su zadržale početni broj poslanika.
SNSD je tada osvojio 29 mandata i od tada povećao broj na 32, koristeći političke prelaske kao sredstvo za učvršćivanje vlasti. Najbliži po snazi je SDS, koji sada ima 11 poslanika, iako ih je na izborima imao 13. Napustili su ih Maja Dragojević Stojić (prešla u PDP) i Aleksandar Trninić (sada u Ujedinjenoj Srpskoj).
PDP je zadržao nominalni broj od osam poslanika, iako su izgubili jednog (Dončić), ali i dobili jednog (Dragojević Stojić). Narodna partija Srpske je, s druge strane, jedan od najvećih dobitnika – s početna tri mandata narasli su na sedam, zahvaljujući dolascima poslanika iz DNS-a i Ujedinjene Srpske.
DNS je, pak, doživio ozbiljan pad – s četiri mandata na dva, a u odnosu na 2018. kada su imali 12 poslanika, ovo je potpuni sunovrat. Prelascima Brdara i Dubravca izgubili su gotovo polovinu poslaničke grupe.
Zajednički Klub Demosa i SPS pokušava očuvati parlamentarnu prisutnost obje partije. SPS je zadržala tri poslanika, koliko su i osvojili, bez dolazaka ili odlazaka.
Slična je situacija i sa Socijalističkom partijom Petra Đokića – pet mandata na izborima, pet i danas. Lista Za pravdu i red Nebojše Vukanovića takođe je primjer stabilnosti, sa četiri poslanika koji nisu mijenjali dresove.
Ujedinjena Srpska ostala je na četiri poslanika, ali ne bez turbulencija – izgubili su Vasića, ali dobili Trninića. Pokret za državu se raspao na dvije grupe – jednu sa starim imenom, drugu sastavljenu od SDA i BH Zelenih.
Jedina nova partija u parlamentu u odnosu na 2022. jeste Narodni front, sa dva poslanika koji su prešli iz PDP-a i DNS-a.
Zaključak je jasan: politički prelasci postali su ne samo praksa, već i svojevrsna valuta u borbi za moć. Etika, programi i volja birača davno su potisnuti pred ličnim interesima. Umjesto ideologije, jedina konstanta među većinom aktera ostaje – vlast.