
Konjunktivitis je najčešća bolest oka, a radi se o upali očne konjunktive.
Teška upala može uzrokovati oštećenje tkiva i smrt. Konjunktivitis mogu uzrokovati bakterije, virusi, kemikalije ili alergije. Bolest je neugodna i vrlo zarazna, ali brzo prolazi ako se pravilno liječi. Virusni i bakterijski konjunktivitis su izuzetno zarazni, lako se prenose s osobe na osobu, pa rana dijagnoza i poduzimanje određenih mjera opreza mogu pomoći u ograničavanju njegovog širenja.
Koji su simptomi konjuktivitisa?
Simptomi svih vrsta konjunktivitisa vrlo se lako prepoznaju. Pojavljuju se na jednom ili, rjeđe, na oba oka, a najčešće su:
svrab
crvenilo
ljepljive i suzne oči
osećaj "peska u očima"
zamagljen vid
bol u očima
osetljivost na svetlost
otečeni kapci
Pacijentica koja je imala problem ispričala je svoje iskustvo s konjuktivitisom i otkrila koje je simptome imala kada se zarazila. “Prvo je došlo do crvenog oka, zatim nelagode, peckanja, osjećaja kao da ima pijeska u oku, a vremenom se klinička slika pogoršala. Kasnije sam primijetila zamagljen vid gdje se upala zapravo proširila na rožnjaču. U procesu liječenja bilo je veoma važno pridržavati se redoslijeda i pravilne primjene propisane terapije uz stroge higijenske uslove i izbegavanje kontakta sa članovima porodice“.
Kako se liječi konjuktivitis?
Prije početka liječenja konjuktivitisa, ključno je identificirati uzrok ove neugodne infekcije oka. Tok liječenja, kao i njegovo trajanje, ovisit će o uzroku. Ako iza konjunktivitisa stoje bakterije, koristi se antibiotska terapija koja često rezultira oporavkom za nekoliko dana.
Virusni konjuktivitis, s druge strane, često prolazi sam od sebe u roku od nedelju dana, pa se upotreba antibiotika ne preporučuje niti opravdava. Ako se radi o alergijskom konjunktivitisu, fokus je na liječenju alergije i izbjegavanju direktnog kontakta s alergenima.
Kako pravilno davati kapi protiv konjuktivitisa malom djetetu?
Konjunktivitis je vrlo česta bolest djece. Kada dijete ima konjuktivitis ili neki sličan problem s očima za koji su potrebne kapi za oči, u velikoj ste nevolji. Jer nijedno dijete to zaista ne voli. Ispuštanje oka je zapravo vrlo jednostavan proces koji se pretvara u bitku sa djetetom na kraju za koju nismo sigurni koliko je kapi zapravo završilo u oku.
Oftalmolog, subspecijalista dječje oftalmologije i strabologije, otkriva kako pravilno ispustiti oči djetetu . „Prvo, oko treba isprati sterilnom fiziološkom otopinom. Kapi kapaju u čisto oko. Kada ste sami kod kuće sa djetetom, to može biti vrlo nezgodno jer djeca opiru da im nešto upadne u oči. Princip je da legneš na krevet, staviš dijete ispred sebe, raširiš noge i staviš mu ruke ispod koljena, a noge ispod butina. Kada namjestite dijete, ruke su vam slobodne i onda možete držati glavu i trljati oči”.
Kako spriječiti širenje konjuktivitisa?
Konjunktivitis je bolest koja se može spriječiti jednostavnim mjerama, važno je samo na vrijeme poduzeti odgovarajuće preventivne mjere kako bismo spriječili širenje infekcije na drugo oko i na druge ljude iz našeg okruženja.
„Ako ste pacijent sa konjuktivitisom, perite ruke, održavajte higijenu, posebno prije ukapavanja. Veoma je važno da pacijenti sa konjuktivitisom koriste svoje peškire, svoje jastučnice i ne djele svoje lične stvari sa članovima domaćinstva. Treba održavati i higijenu u domaćinstvu - radne površine, kvake, telefone, utičnice - sve obrisati i na taj način se nekako spriječiti infekcija.
Kod adenovirusnog konjunktivitisa dobro je često zračiti područje jer se prenosi i kapljičnim putem, jer na suvim površinama može ostati i nekoliko sedmica, a možete biti zarazni i imati konjuktivitis prije nego što se sjetite“, objasnio je oftalmolog.