ZAHTJEV ZA SMJENU NEPRIHVATLJIV

Kolektiv Zavoda "Mjedenica" daje podršku aktuelnoj direktorici Zavoda Zumreti Jeina

Mjedenica

Kolektiv Zavoda za specijalno obrazovanje i odgoj djece "Mjedenica" reagirao je na nedavne izjave ministrice za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo (KS) Naide Hota Muminović, koja je komentirala rezultate inspekcijskog nadzora u tom Zavodu, te na zahtjev za smjenu aktuelne direktorice Zumrete Jeina.

U svom saopćenju, zaposlenici Zavoda pružili su snažnu podršku svojoj direktorici, ističući da je zahtjev za njenom smjenom potpuno neprihvatljiv.

Prema informacijama koje su iznijeli iz Zavoda, trenutni broj učenika iznosi 163, a među njima je 24 djece koja pohađaju vrtić, 111 djece u osnovnoj školi i 28 korisnika u radionicama za radnu okupaciju. U Zavodu, koji se bavi odgojem i obrazovanjem djece sa specifičnim potrebama, odgojno-obrazovni rad u vrtiću "Sunce u Mjedenici" temelji se na specijaliziranom kurikulumu za rani i predškolski odgoj i obrazovanje, koji omogućava individualizirane pristupe svakom djetetu, u skladu s njegovim razvojnim mogućnostima. U osnovnoj školi primjenjuju se dva različita nastavna plana i programa – jedan za djecu sa lakšim razvojnim teškoćama i drugi za djecu sa umjerenim i težim teškoćama.

U svojoj reakciji, kolektiv Zavoda optužuje ministricu Hotu Muminović da je u svojoj izjavi u kojoj je upozoravala na ugrožavanje interesa djece, iznijela neistine i netačne tvrdnje. Zaposlenici ističu kako je važno naglasiti da se djeci s teškoćama u razvoju programi kontinuirano prilagođavaju, prate se njihovi razvojni napreci i u saradnji s roditeljima i stručnjacima osigurava optimalni uvjeti za njihov rast i napredak. Prema njihovim riječima, tvrdnje ministrice da se djeci ne prilagođavaju programi ili da im se uskraćuju osnovne usluge, poput produženog boravka, nisu utemeljene na stvarnim okolnostima u Zavodu.

Zavod je također postavio niz pitanja koja se odnose na navodne nepravilnosti u obrazovnoj politici i administrativnim praksama, tražeći objašnjenje zašto se na primjer roditeljima sugerira da plaćaju usluge produženog boravka, iako su se u minulim godinama sredstva za sufinansiranje smanjivala, naročito za učenike viših razreda. Takođe su se osvrnuli na Pravilnik o inkluzivnom obrazovanju, koji, kako tvrde, ne prepoznaje specifične potrebe učenika u specijaliziranim institucijama poput njihove, te su izrazili zabrinutost zbog svega što, prema njihovom mišljenju, ukazuje na netransparentno donošenje odluka koje se tiču obrazovnih potreba djece sa teškoćama u razvoju.

U nastavku svog saopćenja, kolektiv Zavoda izrazio je sumnju u pozivanje na odgovornost i prijetnje razrješenjem direktorice, navodeći da je takav zahtjev "sramotan" i da nije utemeljen na stvarnoj procjeni rada i postignuća u Zavodu. Ističu da je Zumreta Jeina, kao direktorka, svojim znanjem, profesionalizmom i odgovornošću uspješno vodila Zavod protekle dvije godine, čime je osigurala kvalitetnu podršku djeci i njihovim porodicama.

Na kraju, zaposlenici Zavoda zaključuju da je izostanak saradnje i poštovanja prema stručnjacima i profesionalcima u ovoj oblasti duboko zabrinjavajući, te da je prijetnja smjenom direktorice još jedan pokazatelj kako se važna pitanja u oblasti obrazovanja djece sa teškoćama u razvoju često rješavaju politički, a ne na temelju stvarnih potreba djece i stručnih procjena.