Za danas je zakazan protest upozorenja zdravstvenih radnika u Kantonu Sarajevo, a generalni štrajk najavili su za sljedeću sedmicu.
Devet mjeseci pregovora nije bilo dovoljno da se Vlada KS-a i predstavnici nekoliko sindikata zdravstvenih radnika dogovore o minimalnoj satnici rada. Ona sada iznosi 2 marke i 76 feninga neto, što je, prema mišljenju sindikata, malo.
Vlada KS u proteklih par mjeseci je aktivno radila na pitanju zahtjeva zdravstvenih radnika o izmjeni kolektivnih ugovora. Radna grupa je formirana, bilo je par sastanaka, ali nije se uspjelo doći do rješenja. Stav Vlade je da ne radimo to u ovom trenutku, jer važeći ugovor traje do kraja aprila iduće godine i nema razloga da sada krećemo u tu proceduru. Posljednji kolektivni ugovor potpisan je u aprilu prošle godine i tada su dobili povećanje plate između 25 i 36 posto – kazao je premijer KS Nihad Uk.
On je dodao da u ovom trenutku ne postoji nijedan valjan razlog da danas govore o promjeni koeficijenta.
Ne znači da do toga neće doći, ali ne sada. Proteklih par dana, sedmica, kada je krenula priča oko štrajka, javnost se okrenula protiv zdravstvenih radnika, ali oni to ne zaslužuju, ljudi rade odlično svoj posao. U najtežim trenucima su nam bili na raspolaganju. Dakle, samo smo odlučili da ne razgovaramo o izmjenama Kolektivnog ugovora u trenutku dok aktuelni još važi odnosno dok nije istekao. Ova vlada želi da napravi jedan pravedniji sistem. I medicinski radnici i doktori to zaslužuju, ali u ovom trenutku drugi sektori imaju niske plate i mi radimo na tome kako bi se i njima podigle plate – rekao je Uk na današnjoj press-konferenciji. Ministar zdravstva KS Haris Vranić podsjetio je da su 28. aprila 2022. potpisani kolektivni ugovori sa tri reprezentativna sindikata u zdravstvu. Naveo je da je za važeći Kolektivni ugovor ZZOKS izdvojio mimo finansijkog plana za 2022. godinu dodatnih 51 milion KM za plaće u uposlenika u zdravstvenom sistemu.
Na izričito insistiranje sidinakata kolektivni ugovori su potpisani na period od dvije godine i na snazi su do 1. aprila 2024. godine. Naglašavamo da se ugovor u cijelosti poštuje – rekao je Vranić. Direktor ZZOKS Muamer Kosovac, na novinarsko pitanje, šta će biti sa novcem koji su pominjali sindikati da stoji u Zavodu, odgovorio je:
Zavod je podrška Ministarstvu i Vladi. Finansiranje zdravstvene zaštite je specifično. Sredstva koja ste spominjali su raspoređena na naredne tri godine u okviru budžeta i sve će biti raspoređeno za bolju uslugu osiguranicima. Sve smo dostavili transparentno o sredstvima koja su na raspolaganju u Zavodu.