
Akvizicija Telemacha od strane BH Telecoma: Konačnu odluku donosi Konkurencijsko vijeće
Nakon što je jučer objavljeno da je akvizicija Telemacha od strane BH Telecoma ušla u završnu fazu, svi pogledi sada su usmjereni prema Konkurencijskom vijeću, koje će imati posljednju riječ u vezi s ovim poslom. Ovo državno tijelo može spriječiti akviziciju ako procijeni da bi ona mogla narušiti slobodnu konkurenciju na tržištu. Naime, ako bi BH Telecom stekao dominantnu poziciju, mogao bi diktirati uvjete poput cijena za krajnje korisnike, što bi ozbiljno utjecalo na konkurenciju.
Trenutno je otvoren rok od osam dana u kojem svi zainteresirani mogu iznijeti svoje primjedbe na ovu akviziciju. Nakon što ovaj rok istekne, Konkurencijsko vijeće će donijeti konačnu odluku o budućnosti ovog spajanja. I dok se čeka na tu odluku, objavljen je i najnoviji izvještaj Regulatorne agencije za komunikacije BiH, koji nudi detaljan uvid u tržišno učešće operatera u distribuciji medijskih sadržaja putem kabla i IPTV-a, što je i ključni segment tržišta na kojem će akvizicija imati najveći utjecaj.
Tržišno učešće operatera
Prema podacima iz izvještaja, Telemach d.o.o. Sarajevo ima najveće tržišno učešće u distribuciji medijskih sadržaja, s 30,2 posto. Međutim, ako se uzme u obzir i tržišno učešće njegovih povezanih društava (HKB net, M&H Company i HS d.o.o.), ovaj udio raste na 34,5 posto. S druge strane, BH Telecom d.d. Sarajevo ima tržišni udio od 24,3 posto, što je blagi rast u odnosu na prethodnu godinu. Mtel a.d. Banja Luka, koji također pruža usluge distribucije putem IPTV i DTH platforme, zabilježio je rast i sada drži tržišni udio od 21,3 posto, dok ukupni udio Mtela sa povezanim društvima iznosi 31,3 posto.
Ono što zabrinjava konkurenciju je činjenica da bi spojeni BH Telecom i Telemach zajedno imali čak 58,8 posto tržišnog udjela, što bi predstavljalo značajan korak prema monopolističkoj poziciji. Prema Zakonu o konkurenciji BiH, tržišni udio od 40 posto već se smatra dominantnim položajem. Iako ovo ne znači da akvizicija nužno mora biti zabranjena, Konkurencijsko vijeće će morati pažljivo razmotriti sve argumente kako bi osiguralo da BH Telecom ne postane monopolist na tržištu.
Cijena akvizicije ostaje misterija
Jedno od ključnih pitanja koje još uvijek nije dobilo odgovora je cijena koju će BH Telecom platiti za kupovinu Telemacha. Naime, BH Telecom do sada nije objavio cijenu akvizicije, niti je poznato kada će to učiniti. Očekuje se da će cijena biti poznata prije ili poslije potpisivanja ugovora, no ostaje pitanje hoće li to biti učinjeno prije formalnog zaključivanja ugovora, kako bi se omogućila javna rasprava.
Za transparentnost cijelog procesa, bilo bi poželjno da cijena bude objavljena nekoliko dana prije nego što ugovor bude potpisan, kako bi građani, kao porezni obveznici, mogli izraziti svoje mišljenje o ovoj značajnoj akviziciji koja će biti financirana njihovim novcem.
Ovaj proces akvizicije izaziva brojne reakcije, a konačna odluka Konkurencijskog vijeća bit će presudna za budućnost tržišta medijskih usluga u BiH. S obzirom na visoki tržišni udio koji bi BH Telecom i Telemach mogli imati nakon spajanja, jasno je da će daljnji koraci ovog procesa biti pomno praćeni od strane svih zainteresiranih strana, od konkurencije do krajnjih korisnika.