Plan rasta za Zapadni Balkan (PRZB) jedinstvena je ponuda Evropske unije građanima Bosne i Hercegovine da koriste neke od prednosti članstva u EU prije samog pristupanja, saopćeno je iz Ambasade SAD u BiH
Ma šta bosansko-hercegovački lideri stranaka jedan drugom rekli nakon što je naša zemlje ostala bez novca namijenjenog iz fondova Evropske unije, pada u vodu nakon što se po ovom pitanju oglasila Ambasada SAD u BiH.
NEMA PROLAZNE OCJENE ZA IZETBEGOVIĆA
“Sve što politički lideri ove zemlje trebaju učiniti kako bi otključali prvu tranšu sredstava dostupnih iz PRZB-a je predati ambicioznu Reformsku agendu u Bruxelles. Politički lideri ne uspijevaju u tome”, poručili su iz Ambasade.
Napominju da je Evropska unija pred političke lidere stavila Reformsku agendu te da je njeno odobravanje sedmicama blokirao predsjednik RS Milorad Dodik, koji je odbio prihvatiti dvije tačke u planu od 100 tačaka, uključujući zahtjev da RS imenuje sudije u Ustavni sud BiH i poštuje i odluke Suda.
“Naše razumijevanje je da EU nije umanjila svoje zahtjeve za Reformsku agendu i da gospodin Dodik i dalje odbija pristati na posljednje dvije tačke. Nažalost, ovo je tipično za čovjeka koji dosljedno stavlja svoje interese ispred interesa onih koje tvrdi da predstavlja. Kao što smo ranije rekli, retorika i politike gospodina Dodika i dalje predstavljaju najveću prijetnju za evropsku budućnost koju građani Bosne i Hercegovine žele i zaslužuju”, kažu u saopćenju na društvenim mrežama.
U ovom kontekstu, dodaju, nejasno im je zašto je Radna grupa glasala za odobrenje plana koji nije sadržavao sve zahtjeve EU, uključujući zahtjev za imenovanje sudija Ustavnog suda BiH i poštivanje odluka Suda.
“Bez obzira na to, odluka Stranke demokratske akcije (SDA) da iskoristi priliku za političko razmetanje, umjesto da radi s drugim probh. strankama na osiguravanju odobrenja za posljednje dvije preostale tačke, bila je nekorisna i neodgovorna. Takvo ponašanje ne doprinosi izgradnji konsenzusa i postizanju kompromisa potrebnih za napredak na evropskom putu. Kada je u pitanju osiguranje evropske budućnosti zemlje, politika bi, kao što kažemo u Sjedinjenim Državama, trebala stati tamo gdje počinju važniji interesi. SDA taj test jučer nije položila”, jasna je poruka iz američke ambasade.
Dakle, Bakir Izetbegović je dobio još jednu negativnu ocjenu od strane glavnog međunarodnog merituma.
On je svoju odluku pojasnio u personalnoj polemici sa predsjednikom NiP-a Elmedinom Konakovićem koji ga je pozvao na tv-duel da bi javnosti objasnilisvoje različitek stavove i odluke.
“Bahati Elmedin Konaković, koji glumeći višak samopouzdanja prikriva manjak karaktera i znanja, me poziva da „pred kamerama s njim prođem paragraf po paragraf“ Nacrta Reformske agende koju bi Bosna i Hercegovina trebala da uputi Evropskoj komisiji.
Pri tome koristi uobičajeni arsenal neistina, spinova i uvreda na račun SDA, mene, ali i drugih predstavnika probosanske opozicije. Nanovo pokazuje da je uvijek spreman za napad na probosansku strukturu, a na snishodljiv i podanički odnos prema SNSD-u i HDZ-u. Napada na SDA i političare patriote kada god popusti Dodiku i Čoviću, ili kada njegovo neznanje bjelodano ugrozi interese države. Svađom odvlači pažnju od permanentnih izdaja, manjih ili većih, na kojima gradi političku karijeru”, napisao je na svom Facebook profilu Bakir Izetbegović.
Nisam se iznenadio što ne smiješ, nikad nisi smio pred kamere, u javnost, pred ljude, da licem u lice razgovaramo o stvarima za koje jedan drugog optužujemo, Bakire Izetbegoviću, uputio je poruku putem društvenih mreža ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković predsjedniku SDA Bakiru Izetbegoviću.
“Znam i da nikad nećeš smjeti, al’ ja ću te i dalje pozivati“, odgovorio mu je Konaković.
„Lakše ti je da uhljebi sa državnih jasala u tvoje ime siju laž, da vojska botova laži raznosi na mrežama i drugim kanalima komunikacije, da sve što vam se suprotstavi nemilosrdno napadate.
Pojačat ćeš laži na stranicama koje nose prefiks Bošnjak, a koje uređuju tvoji tuljani iz javnog sektora i uneseni zastupnici/parlamentarci.
Napast ćeš sa televizije koja se finansira parama Telecoma Srbije, portalima koje finansiraju tvoji tajkuni, novinarima koje ste “nabijali u stražnjice”, a sad ih posjedujete, armijom botova koja od vas zavisi.
Pokrenuo si i psihopate sa Tik-Toka koje psuju mrtve i djecu, a tvoja armija uhljeba aplaudira jer mrtve i djecu psuju nama”, poručio je Elmedin Konaković.
RASPAD KOALICIJE S(DF)A
Ova polemika zaista u bitnom izražava vodojelnicu predizborne kampanje među bošnjačkim strankama i sigurno je da će glasači bezbroj puta čitati i slušati refrene njihove polemike.
Stoga je zanimljivo je da su i druga dvojica Konakovićevih partnera iz vlasti Nermin Nikšić i Edin Forto negativno regirali na SDA-ovu odluku o odbijanju Reformske agende. A možda je još zanimljivije da je Željko Komšić, predsjednik DF-a okrivio i Trojku i SDA za odbijanje Reformske agende čime je blokirana novac iz prve tranše sredstava dostupnih iz PRZB-a. Ovo nije prva i jedina situacija gdje se DF izvlači iz zagRljaja SDA, što se može dovesti u kontekst izborne taktike ove stranke da drži ekvidistancu u odnosu na Trojku i SDA. Ali se isto tako nikomene bi moglo zamjeriti akobi iz toga izveo zaključak da je ovo uvod u raspad koalicije SDA i DF-a.
Izetbegović se nije osvrnuo ni na jedno od ovih reagiranja, što je svakako vrlo indikativno. Posebno je indikativno da Izetbegović, kao ni mediji pod kontrolom SDA, ne napadaju Nikšića. Kako su već primjetili mediji jedan od razloga što proesdeaovski mediji, portali Faktor i STAV, ne napadaju Nikšića jeste izravna naredba njihovog vlasnika Turčina Mehmeda Cengiza da tone čine. U nedavnoj posjeti gradilištu na Koricodu VC Nikšić je pohvalio frimu Cengiz,š to se može razumjevati kao iskazivanje zahvalnosti njenom vlasniku.
Ali, tu ima i Izetbegovićeve izborne taktike.On očito zna da glasačko tijelo koje gravitira ljevici, prije svega SDP-u, ničim ne može pridobiti za svoju stranku, pa zbog toga ne troši ni riječi, ni energiju na njih. Potom je svjestan da je skoro pa nemoguće srušiti Nikšića kao premijera, prije svega iz tehničko-proceduralnih razloga, dok je prokomponiranje vlasti na državnom nivou vrlo izgledna prilika za SDA. I na koncu Izetbegovićev životni politički san je bio i ostao da predvodi koaliciju koju bi tvorile SDA i SDP. Sam je priznao da mu je bila „ruka utrnula“ koju je dugo držao ispruženom prema Nikšiću. Ili je posrijedi nešto sasvim treće, a tiče se straha od rasvjetljavanja koruptivnih afera kojima prijeti Nikšić nakon formiranja tzv.USKOKA.
Za SDA je Naša stranka minorna, a njen predsjendik Edin Forto benigna politička figura pa stoga ne zavrijeđuje ni da ga Izetbegović „uzima u usta“.
Zanimljivo je da SDA, kao ni njeni portali ne napadaju ni ministra Ramu Isaka, niti njegovu stranku. I ovdje bi mogao biti u pitanju strah jer je Isak preko Nasera Orića preuzeo kontrlou nad SDA-ovim „odredima smrti“.
Tako da je fokusiranje na Elmedina Konakovića, kao glavnog negativca u izbornoj kampanji više stvar patologije nego politike. Stoga takva izborna strategija neće donijeti rezultate kojima bi SDA eventualno promjenila svoj status opozicione stranke.