Kolumbijski predsjednik Gustavo Petro pozvao je danas kolumbijske državljane koji rade na crno u SAD da napuste posao i vrate se kući što je prije moguće.
Ljevičarski predsjednik je rekao da će njegova vlada dati kredite onima koji prihvate njegovu ponudu da se vrate kući i upišu u jedan od njenih programa za pokretanje poslovanja.
Petro je to izjavio nakon sukoba oko imigracije prošlog vikenda s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom koji je zamalo izazvao trgovinski rat i prekid diplomatskih odnosa između SAD-a i Kolumbije, historijskog saveznika Washingtona u Južnoj Americi.
Optužio je Trumpovu administraciju da maltretira migrante koji su ilegalno ušli u SAD tako što ih je nasilno hapsila i deportovala vojnim letovima za Latinsku Ameriku. Trump je bio ljut kada je Petro odbio dva takva leta da slete u zemlju.
Dvije strane su se kasnije pomirile usred protesta investitora da Petro sabotira kolumbijsko izvozno gospodarstvo, koje se, s druge strane, u velikoj mjeri oslanja na kupovinu iz SAD-a.
Kolumbija je prihvatila 475 deportacijskih letova iz SAD-a od 2020. do 2024. godine, iza Gvatemale, Hondurasa, Meksika i El Salvadora. Tokom 2024. godine, prihvatila je 124 leta za deportaciju.