19. MARTA

Komisija za nadzor OSA-e zakazala sjednicu zbog sastanka srpskih kadrova sa političarima RS

Komisija za nadzor OSA-e

Sjednica Komisije za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) bit će održana 19. marta, a na njoj će biti prisutno kompletno rukovodstvo OSA-e, kao i direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), potvrđeno je danas od strane predsjednika komisije, Ilije Cvitanovića.

Cvitanović je naglasio da je “zakonom zabranjeno koristiti institucije i rukovodioce institucija u političke svrhe”, što se povezuje s nedavnim sastankom održanim u nedjelju ujutro u zgradi Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS). Na tom sastanku, srpski kadrovi iz sigurnosnih agencija BiH susreli su se s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, predsjedavajućom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović i čelnicima MUP-a RS.

Prema informacijama RTRS-a, sastanak u Banjoj Luci okupio je visoke zvaničnike, uključujući zamjenika direktora OSA-e Ristu Zarića, direktora SIPA-e Darka Ćuluma, zamjenika direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Gorana Amidžića, te direktora Službe za poslove sa strancima Žarka Laketu i Veljka Lazića, pomoćnika direktora Granične policije BiH.

Sjednica Komisije za nadzor OSA-e bit će prilika za razmatranje ove situacije, koja dolazi nakon što je Narodna skupština RS usvojila zakone koji zabranjuju rad SIPA-e, VSTV-a, Tužilaštva BiH i Suda BiH na teritoriji ovog entiteta, dok OSA i druge institucije nisu obuhvaćene zabranom.


Znate više o temi ili prijavi grešku