ZBOG NEUSVAJANJA REFORMSKE AGENDE

Konaković oštro kritikuje Izetbegovića: “Nanijeli ste štetu građanima BiH!”

Konakovic
Foto © Fena

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, snažno je kritikovao odluku o neusvajanju Reformske agende, koja je bila ključna za osiguranje 70 miliona eura od Evropske unije.

Konaković je istakao da su Bakir Izetbegović i njegovi saradnici iz SDA, DF-a i SBiH nanijeli ozbiljnu štetu svim građanima BiH, ukravši im, kako je rekao, "oko 600 KM iz džepa, a dugoročno mnogo više."

"U dokumentu koji smo trebali poslati u Brisel, na 170 stranica, država Bosna i Hercegovina pominje se više od 1330 puta. Na svakoj stranici osam puta, a SDA, DF i SBiH tvrde da je izbačen termin 'državni', tražeći alibi za katastrofu koju su prouzrokovali," rekao je Konaković, dodajući da je dokument napisan na engleskom jeziku i da je to važna napomena.

Plan rasta, koji bi inicijalno donio 2 milijarde KM i integraciju bh. tržišta u moćno tržište EU, srušili su, kako navodi Konaković SDA, DF i SBiH. Prema njegovim riječima, kroz famozni mehanizam koordinacije, koji su sami smislili, omogućili su kantonima da ruše državne odluke.

"Dao sam alibi svima koji sa nižih nivoa ruše odluke državnih organa, a danas skidaju odgovornost sa leđa SNSD-a, koji je na kraju glasao za Program reformi, ali su veliki kočničari svih pozitivnih procesa na putu prema EU. Pozivam Bakira Izetbegovića da javno pred kamerama prođemo kroz dokument, paragraf po paragraf, reformu po reformu," izjavio je Konaković.

Konaković je naglasio da su važni procesi u borbi protiv korupcije, nepotizma, kao i u oblasti energetike, digitalizacije, zelene tranzicije, infrastrukture, investicija, povećanja plata, pravde i usklađivanja vanjske politike sa EU trenutno obustavljeni.

"Ne da šalje ove megafone/uhljebe koje unosi u parlamente, on lično da dođe!" zaključio je Konaković.


Znate više o temi ili prijavi grešku