PREOZBILJNA TVRDNJA DA BI OSTALA NERAZJAŠNJENA

Konaković upozorava na špijune u institucijama BiH: Strukture pod utjecajem BIA-e destabilizuju državu

Elmedin Konakovic spijuniranje
Foto © Konaković: Postoje snage u BiH, jer sam prvi put u to siguran, koje rade po nalogu BIA-e

Izjava ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedina Konakovića, o navodnom prisustvu špijuna Bezbjednosno-informativne agencije Srbije (BIA) u bh. institucijama predstavlja jedan od najozbiljnijih izazova za sigurnosni sistem zemlje u posljednje vrijeme. Ove tvrdnje, prema kojima strani agenti ne samo da djeluju unutar državnih struktura već i aktivno rade na destabilizaciji ključnih institucija poput Ustavnog suda BiH i Ureda visokog predstavnika (OHR), duboko uzdrmavaju povjerenje u unutrašnju sigurnost i integritet Bosne i Hercegovine.

Konakovićeva izjava otvara brojna pitanja o funkcioniranju sigurnosnih službi, političkim igrama i mogućim propustima u praćenju i eliminisanju prijetnji unutar države. On je izričito naveo da su ti agenti ubačeni u institucije BiH, predstavljajući se kao dio probosanskog bloka, dok zapravo rade po nalogu Srbije. Optužio je i "stare KOS-ovce" – bivše pripadnike Kontraobavještajne službe Jugoslovenske narodne armije – da imaju direktan utjecaj na odluke ključnih političkih figura, uključujući lidere poput Bakira Izetbegovića i Željka Komšića.

U intervjuu za Federalnu televiziju, Konaković je naglasio: "Postoje snage u BiH, sad to prvi put govorim, jer sam prvi put u to siguran, koje rade po nalogu BIA-e, koje rade po nalogu sigurnosnih službi Srbije i pomažu Dodiku u ove dvije materije. Ovih dana se vrlo ozbiljno bavimo analizama da vidimo ko je taj ubačeni element, ko je špijun koji se predstavlja zaštitnikom bh. interesa, a istovremeno zajedno sa Dodikom ljulja i Ustavni sud i OHR. Predstavlja se kao pripadnik probosanskog bloka, a radi u interesima Srbije da destabilizira dvije važne institucije. Ima ih više. Ima ih više starih KOS-ovaca koji su još iz tog sistema i koriste benefite što se nikada sa njima nismo obračunali do kraja, što ih nismo sklonili iz sistema, što imaju utjecaj na donošenje odluka kod predsjednika SDA Bakira Izetbegovića, kod Željke Komšića."

Ova izjava izaziva ozbiljnu zabrinutost. Ako su Konakovićeve tvrdnje tačne, to bi značilo da su ključne institucije BiH pod direktnim utjecajem stranih obavještajnih službi, što bi imalo dalekosežne posljedice po političku stabilnost i suverenitet zemlje. No, također se nameće pitanje: kako je moguće da takvi elementi djeluju neometano godinama, a da sigurnosne službe države nisu reagirale? Ako se, pak, ispostavi da su optužbe neosnovane, javnost bi morala dobiti jasno objašnjenje na osnovu čega su iznesene tako ozbiljne tvrdnje.

Političke implikacije i sigurnosni rizici

Ove optužbe nisu samo pitanje unutrašnje politike, već dotiču i međunarodne odnose Bosne i Hercegovine, posebno sa Srbijom. Ako Konaković zna za postojanje špijuna koji rade za BIA-u, postavlja se pitanje kakve su korake preduzele bh. institucije? Da li su pokrenute istrage u suradnji s Obavještajno-sigurnosnom agencijom BiH (OSA), koja je zadužena za kontraobavještajni rad unutar države? Da li je upućena protestna nota Srbiji zbog ovakvih aktivnosti? Javnost očekuje konkretne odgovore, s obzirom na ozbiljnost optužbi.

Konakovićeva izjava o "starim KOS-ovcima", koji i dalje imaju utjecaj u političkom životu BiH, dodatno podgrijava sumnje u transparentnost i integritet sigurnosnog aparata zemlje. Iako su ove tvrdnje često korištene kao politička retorika u postratnim godinama, sada su dobile novu dimenziju, posebno u svjetlu političkih previranja u zemlji i odnosa sa susjednim državama.

Ako su ti "stari KOS-ovci" zaista toliko utjecajni da mogu direktno utjecati na odluke najviših političkih lidera, to bi značilo da je sigurnosni sistem BiH ozbiljno kompromitovan. No, bez konkretnih imena i dokaza, ovakve optužbe ostaju u sferi spekulacija. Javnost ima pravo znati ko su ti ljudi, kako su došli na svoje pozicije, te zašto do sada nisu otkriveni i eliminisani iz političkog i sigurnosnog sistema BiH.

Pitanja za Ministarstvo vanjskih poslova i OSA-u

Osim pitanja o konkretnim imenima, postavlja se i pitanje odgovornosti Obavještajno-sigurnosne agencije BiH. OSA bi, kao ključna agencija zadužena za kontraobavještajne operacije, trebala biti prva linija obrane protiv stranih agenata i špijuna. Ako su informacije koje Konaković iznosi tačne, to bi značilo da je OSA propustila ključnu ulogu u zaštiti suvereniteta države. S druge strane, ako su optužbe neosnovane, to bi moglo dodatno destabilizirati odnose između ključnih sigurnosnih institucija u zemlji.

Ako Ministarstvo vanjskih poslova BiH nije preduzelo diplomatske korake prema Srbiji u vezi s ovim navodima, to također otvara pitanje o dosljednosti vanjske politike zemlje. Javnost ima pravo znati koje su mjere poduzete da se spriječi daljnje djelovanje stranih agenata, ako oni zaista djeluju u zemlji. U suprotnom, ovakve optužbe ostavljaju prostor za manipulacije i daljnje slabljenje povjerenja u političke i sigurnosne institucije BiH.

Šira slika: politička igra ili ozbiljna sigurnosna prijetnja?

Iz cijele situacije proizlazi nekoliko ključnih pitanja. Prvo, ako ministar vanjskih poslova javno govori o špijunima u institucijama BiH, to zahtijeva promptnu i temeljitu istragu. Drugo, ako su ovi elementi već toliko duboko infiltrirani, kako to da sigurnosne agencije nisu djelovale ranije? Treće, ako se ova priča koristi samo u političke svrhe, bez stvarnih dokaza, to može dodatno destabilizirati ionako krhku političku situaciju u zemlji.

Na kraju, važno je naglasiti da su ovakve optužbe izuzetno ozbiljne i ne smiju biti tretirane olako. Ako su tačne, to bi moglo značiti da se Bosna i Hercegovina suočava s jednom od najvećih sigurnosnih kriza od kraja rata. Ukoliko se ne dokažu, posljedice po kredibilitet i međunarodni ugled BiH mogu biti dugoročne i teško popravljive. Javnost, kao i međunarodni partneri BiH, očekuju jasne odgovore i konkretne akcije na temelju ovih optužbi.