KONTRADIKTORNE PORUKE IZ HDZ-A I SVE NEJASNIJI SAVEZI U VLASTI

Konaković uzvraća Čoviću: Slavile se Schmidtove intervencije, a sada se traži njegov legitimitet?

Elmedin konakovic

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je u Mostaru da je iznenađen novim tonom i porukama koje šalje lider HDZ-a BiH Dragan Čović, posebno kada je u pitanju status visokog predstavnika Christiana Schmidta.

– Izjava da Schmidt nije legalno imenovan potpuno je suprotna onome što su Čović, HDZ i zvaničnici hrvatske Vlade govorili u noći kada je Schmidt nametnuo izmjene izbornog zakona – kazao je Konaković, aludirajući na to da su tada iz tog političkog bloka stizale pohvale za odluke visokog predstavnika.

Komentarišući Čovićevu izjavu da “Schmidta izgleda niko nije imenovao” i da on "ne može riješiti krizu u BiH", Konaković je rekao da se čudi Čovićevom sve učestalijem ispadanju iz njegovog uobičajenog, hladnog i kontrolisanog diskursa.

– Ne znam šta ga je nagnalo na tako čudnu i neodmjernu retoriku. Do prije nekoliko mjeseci, upravo su on i njegovi politički partneri branili Schmidta i OHR, čak i kad ni prethodni visoki predstavnici nisu imali formalnu potvrdu Vijeća sigurnosti, što sada koristi Milorad Dodik kao argument – kazao je šef bh. diplomatije.

Posebnu pažnju izazvala je i Čovićeva izjava da “nije realno” očekivati saradnju s opozicijom iz RS-a, što Konaković čita kao potvrdu da HDZ ostaje uz Milorada Dodika.

– Svako ko i dalje politički vezuje sebe za Dodika, koji je EU dužnosnike vrijeđao, istjerivao ministre iz Banjaluke i javno negira evropski put BiH, svjesno nanosi štetu i sebi i zemlji. A još nedavno je sam Čović izjavio da mu Dodik ne može biti saveznik. Očekujemo konačan odgovor Dragana Čovića o tome gdje zaista stoji – poručio je Konaković.

Govoreći o ključnim zakonima za EU put BiH, kao što su zakon o VSTV-u i Zakon o sudu BiH, Konaković je jasno rekao da dogovora neće biti bez ispunjenja osnovnih uslova.

– Sjedište suda ne može biti Banja Luka, jer bi to značilo predaju pravosudne kontrole u ruke Milorada Dodika. U zakonima moraju biti jasno definisane nadležnosti, uključujući borbu protiv korupcije i ekonomskog kriminala koji proizlazi iz političkih struktura – naglasio je.

Reagovao je i na izjavu europarlamentarke Željane Zovko, koja je u nedavnom govoru ponovo pozvala na "decentralizaciju i federalizaciju BiH", ocjenjujući je kao još jedan populistički pokušaj privlačenja pažnje.

– Uređenje BiH svakako treba modernizaciju, ali ne kroz dodatnu etničku podjelu. Usklađivanje sa standardima EU znači jačanje funkcionalnosti, a ne cementiranje nacionalnih torova – rekao je Konaković.

Dodao je da i sam, kao Bošnjak, razumije potrebu za zaštitom vitalnih nacionalnih interesa, ali upozorava da političko djelovanje koje se isključivo oslanja na etničku retoriku zapravo najviše šteti upravo onima koje se navodno brani.

– Propustiti prilike za razvoj, integraciju i sigurnost zarad etničkog prepucavanja znači izdati i narod i državu – zaključio je Konaković.