U SVJETLU PRIJETNJI SLOBODI MEDIJA, VLAST PREUZIMA OPASNU IGRU

Konakovićev opasan potez: Mete na čelima novinara NAP-a kao opomena svima koji kritikuju vlast

Elmedin Konakovic

U neviđenom napadu na nezavisne medije, ministar vanjskih poslova BiH, Elmedin Konaković, brutalno je javno optužio Novinsku agenciju Patria (NAP) za navodno služenje interesima Srbije i pokušaj destabilizacije države. Ova šokantna optužba, izgovorena s pozicije vlasti, predstavlja ozbiljnu prijetnju sigurnosti i slobodi novinara i novinarki, kao i vlasnika ove agencije iz Europske unije, koji su sada praktično dobili mete na čelima.

Ova optužba, izgovorena od strane ministra koji bi trebao predstavljati stabilnost i sigurnost države, djeluje kao opasna manipulacija državne moći usmjerena prema zastrašivanju medija. Takva retorika s pozicije vlasti nije samo akt verbalnog napada; ona otvara vrata potencijalnim prijetnjama i napadima na sve one koji nastoje pratiti rad vlasti i ukazivati na probleme u njenom djelovanju. Kada ministar, sa svim svojim utjecajem i autoritetom, uperi prst prema novinarima i prozove ih za izdajništvo, time šalje poruku svim građanima da su slobodni mediji neprijatelji – umjesto čuvara javnog interesa.

NAP, kao odgovorna medijska agencija, bila je prinuđena reagovati ne samo pravnim koracima već i tražiti zaštitu svojih uposlenika, saradnika i vlasnika kroz policijske i istražne organe. Konakovićeva optužba ide daleko izvan uobičajenih političkih neslaganja i iznošenja mišljenja. Ovaj napad direktno ugrožava njihove živote, namećući atmosferu straha i nesigurnosti. Ovakva retorika nije ništa drugo nego opasna, svjesna manipulacija koja pokazuje do koje mjere su predstavnici vlasti spremni ići kako bi ugušili kritiku i zaštitili vlastite interese.

Poigravanje životima novinara koji svakodnevno riskiraju sve da bi javnosti prenijeli tačne informacije, sada je eskaliralo do nivoa nezapamćene prijetnje. Optužbe o “slušanju Srbije” i “rušenju državnih institucija” opasne su ne samo zbog toga što su neutemeljene, nego i zbog toga što potiču atmosferu mržnje i nesigurnosti u društvu. Njihove posljedice mogu biti ozbiljne: od otvorenih prijetnji preko društvenih mreža, do fizičkih napada – sve je to rizik kojem su izloženi novinari kad god se vlasti okrenu protiv njih.

NAP ostaje nepokolebljiv u svojoj misiji objektivnog izvještavanja, ali ovaj slučaj jasno pokazuje da vlasti sve više pribjegavaju opasnim metodama. Umjesto da se fokusiraju na jačanje institucija i borbu protiv korupcije, pojedini političari zloupotrebljavaju svoju moć kako bi ušutkali kritiku i zaustavili glasove koji se usuđuju progovoriti. Ovim potezom, Konaković nije samo optužio NAP; on je poslao poruku svim nezavisnim novinarima u BiH – svaki slobodan glas postaje opasan kada je kritički usmjeren prema vlasti.

Ovo što smo vidjeli nije samo napad na NAP; to je napad na slobodu govora, na pravo građana da budu informisani, na samu srž demokratije.