POLITIČKA KRIZA

Kosovo u političkom ćorsokaku jer parlament nije uspio da izabere predsjednika

Skupština Kosova. Anadolija
Foto © Skupština Kosova. Anadolija

Kosovski parlament nije uspio po četvrti put da izabere novog predsjednika, što je produžilo zakonodavnu krizu koja je spriječila napore da se formira nova vlada više od dva mjeseca nakon neuspješnih izbora. Prema ustavu Kosova, za predsjednika parlamenta mora se glasati prije nego što pobjednik izbora može da formira vladu, ali bez podrške među strankama, što se pokazalo teškim, a zastoj je razotkrio duboke podjele u najnovijoj evropskoj državi.

Na parlamentarnim izborima 9. februara, nakon oštre kampanje u kojoj je odlazeći premijer Albin Kurti nazvao opoziciju "životinjama" i "lopovima", njegova stranka Vetevendosje bila je prva, ali nije osigurala potpunu većinu.

Opozicione stranke, koje su rekle da neće ući u koaliciju sa Samoopredeljenjem, djelimično krive Kurtija za eskalaciju tenzija na sjeveru zemlje s većinskim srpskim stanovništvom koje su umanjile šanse Kosova za pridruživanje EU i izazvale sankcije bloka.

Ako se ne uspije formirati vlada, rascjepkana politička scena mogla bi rezultirati vanrednim izborima.

Parlament se mora ponovo sastati za 48 sati kako bi održao još jedno glasanje. Opozicione stranke zatražile su od Kurtija da promijeni kandidata ako želi njihovu podršku.

Po zakonu, parlament mora nastaviti da se sastaje dok se ne glasa za predsjednika. Nakon toga predsjednik zemlje će Kurtijevoj stranci dati mandat za formiranje nove vladajuće koalicije.

Ukoliko Kurti ne uspije, mandat će biti dodijeljen drugoplasiranoj Demokratskoj partiji Kosova i, ako ne uspiju, trećeplasiranoj stranci Demokratski savez Kosova. Ako svi napori ne uspiju, predsjednik može raspisati vanredne izbore - rezultat koji mnogi analitičari očekuju.