Federalno ministarstvo financija isplatilo se danas 50 miliona konvertibilnih maraka finansijske pomoći gradovima i općinama za sanaciju šteta nastalih uslijed poplava, potvrdili su iz ovog ministarstva.
Ovime je ispunjeno obećanje federalnog dopremijera i ministra finansija Tonija Kraljevića koji je prilikom prošlosedmičnog potpisivanja ugovora između predstavnika Vlade FBiH i načelnika općine Jablanica, Fojnica, Kiseljak i Kreševo te gradonačelnika Konjica i Mostara kazao kako će sredstva na računima jedinica lokalne samouprave biti već iduće sedmice.
Naime, dopremijer Kraljević je naveo kako je posljednjih poplava prošlo godina, te da je prva stavka u proračunu Federacije BiH za ovu godinu bila upravo sanacija šteta od poplava. Naglasio je kako je bilo potrebno ispoštovati ovu proceduru kako bi došlo do potpisivanja ugovora, nakon čega će jedinicama lokalne samouprave sredstva biti isplaćena u najkraćem mogućem roku, odnosno tokom nekoliko dana.
Ugovore je u ime Vlade FBiH potpisao premijer Nermin Nikšić, a uz dopremijera Kraljevića prisustvovali su i dopremijer Vojin Mijatović, sekretarica Vlade FBiH Edita Kalajdžić.
Zbog razaranja na tom području, Općina Jablanica je dobila najveći iznos – 16,7 miliona KM. Grad Konjic dobio je 13,9 miliona KM, Fojnica 10,69 miliona KM, Kreševo 4,24 miliona KM, Kiseljak 3,42 miliona KM, dok je Mostaru pripalo 1,05 miliona KM. Riječ je o namjenskim sredstvima koja će se koristiti za obnovu infrastrukture, sanaciju klizišta, pomoć gospodarstvenicima i građanima pogođenim poplavama.