
Jedan od uvodničara prof. dr. Senadin Lavić kazao je da Asocijacija “Krug 99” upućuje racionalni odgovor na deklaracije koje je Hrvatski narodni sabor (HNS) objavljivao ili obznanjivao proteklih godina, s posebnim akcentom na deklaraciju sa 12. zasjedanja HNS-a održanog 8. februara 2025. godine.
On je naglasio da već godinama Srbija i Hrvatska, preko svojih političkih predstavnika u Bosni i Hercegovini, objavljuju deklaracije koje se odnose na njihove političke ciljeve, ističući da se u tim deklaracijama jasno vidi da Srbija i Hrvatska ne odustaju od svojih hegemonističkih namjera prema Bosni i Hercegovini i da ne priznaju Bosnu kao suverenu državu. Lavić je spomenuo kako je, nakon srbijansko-srpske deklaracije od 8. juna 2024. godine, nedavno objavljena i deklaracija 12. zasjedanja HNS-a, čije je objavljivanje na čelu s Draganom Čovićem izazvalo zabrinutost zbog pokušaja da se glumi legitimni predstavnik svih bosanskih Hrvata katolika, te da bude “desna ruka Zagreba” u institucijama Bosne i Hercegovine.
On je upozorio da ova “srbijansko-kroatska koordinacija deklaracijskog djelovanja” ukazuje na kontinuitet antibosanskih saveza Beograda i Zagreba, što predstavlja ozbiljan znak da ove dvije zemlje nemaju drugu politiku prema Bosni osim politike podjele i pljačkanja njezine teritorije, naglašavajući da je to postala kulturna matrica koju pokušavaju implementirati. Lavić je također istaknuo da je HNS prije svega udruženje građana koje sebi daje pravo da razmatra stanje države i da glumi naddržavnu formu koja navodno zastupa cijeli bosansko-hrvatski katolički narod. Ukazao je da pokušavaju urediti odnose u Bosni izvan institucija države i prikazati stanje u pravno-političkom sistemu kao haotično i nefunkcionalno. On je naglasio da HNS nije krovno tijelo bosanskog hrvatskog katoličkog naroda i da ne može donositi odluke koje bi trebale biti u nadležnosti demokratskih institucija Bosne i Hercegovine.
Lavić je također komentirao ideju HNS-a o izmjeni Ustava i Izbornog zakona, rekavši da ta deklaracija odustaje od demokratije i predlaže konsocijaciju, koja navodno podrazumijeva da ustavne i izborne reforme odražavaju puni paritet i jednakopravnost konstitutivnih naroda i legitimno predstavljanje u tijelima vlasti. Prema njegovim riječima, pisci deklaracije ne žele demokratski princip “jedan čovjek, jedan glas”, jer u tom slučaju ne bi mogli manipulirati većinskom voljom građana.
Drugi uvodničar, prof. dr. Hazim Bašić, također je istaknuo da najnovija verzija deklaracije HNS-a nije u skladu s modernim demokratskim principima i savremenim standardima. On je naveo nekoliko ključnih elemenata koji mogu negativno utjecati na dalji demokratski razvoj Bosne i Hercegovine. Spomenuo je da zagovaranje konsocijacijske demokratije, kao modela koji je već odavno napušten, predstavlja korak unazad za Bosnu i Hercegovinu na njenom putu prema Evropskoj uniji. Istakao je da u deklaraciji HNS-a nedostaje pojam proporcionalnosti, a umjesto njega koristi se termin paritet, što prema njegovom mišljenju nije konsocijacijska demokratija.
Bašić je također ukazao na neistinitost tvrdnje HNS-a da je ovo krovno političko tijelo hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, naglašavajući da HNS nije ni na koji način legitimno izabran od strane naroda, te da nikakvo etničko tijelo ne bi trebalo biti krovna politička formacija u Bosni i Hercegovini. Osvrnuo se i na političku stagnaciju koju ova deklaracija može izazvati, ističući da je ona u suprotnosti s temeljima liberalne demokratije i modernim demokratskim standardima.
Treći uvodničar, prof. dr. Enver Halilović, također je kritikovao Deklaraciju HNS-a, navodeći da je riječ o rigidnom etnocentričkom dokumentu koji potvrđuje ideologiju prema kojoj je suverenitet naroda iznad suvereniteta države. Halilović je naglasio da ova deklaracija odražava politički dogovor između Beograda, Zagreba i Banje Luke u odnosu na Bosnu i Hercegovinu, dok je s političkog aspekta izuzetno problematično što deklaracija pokazuje da su bosanski Hrvati izolirani od drugih etničkih i vjerskih skupina u Bosni i Hercegovini. Zaključio je da Deklaracija HNS-a ne uzima u obzir politički dijalog i dogovore s drugim etničkim grupama, što je ključno za političku stabilnost i demokratski razvoj Bosne i Hercegovine.