ZBOG NEGIRANJA GENOCIDA U SREBRENICI

Krivična prijava protiv Marka Romića Dodikovog savjetnika

Marko Romić

Midhat Čaušević, zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, putem Advokatske kancelarije Kemal Vejzović, podnio je krivičnu prijavu protiv Marka Romića, savjetnika predsjednika RS Milorada Dodika.

Krivična prijava je podnesena zbog negiranja genocida u Srebrenici, koji je počinjen nad Bošnjacima.

Negiranje genocida nad Bošnjacima je počinjeno tokom gostovanja Marka Romića u emisiji "Plenum" na Federalnoj televiziji (FTV).

Čaušević je u svojoj prijavi naveo da je negiranje genocida nad Bošnjacima u Srebrenici neprihvatljivo i predstavlja direktno kršenje Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine. Negiranje genocida nad Bošnjacima u Srebrenici ne samo da vrijeđa žrtve i njihove porodice, nego također podriva napore za pomirenje i pravdu u Bosni i Hercegovini.

Podsjećamo da je genocid nad Bošnjacima u Srebrenici pravosnažno presuđen od strane Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i Suda Bosne i Hercegovine.

Više od pedeset osoba osuđeno je na više od 700 godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici. Od dvadeset presuda MKSJ-a za zločine počinjene u Srebrenici, sedam uključuje i presude za zločin genocida nad Bošnjacima.

Sud BiH donio je 25 presuda za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je trinaest za zločin genocida nad Bošnjacima.


Znate više o temi ili prijavi grešku