
Kosovo se ponovo nalazi na ivici potencijalnog bezbjednosnog incidenta uoči obilježavanja Vidovdana, dok privremeni premijer Aljbin Kurti otvoreno optužuje Srbiju za pokušaje destabilizacije i političku manipulaciju historijskim događajem.
Kurti tvrdi da Beograd koristi Vidovdan za skretanje pažnje sa unutrašnjih problema u Srbiji, uključujući najavljene antivladine proteste zakazane za subotu u Beogradu.
Na današnjoj sjednici Vlade Kosova, Kurti je izjavio kako su obavještajne i bezbjednosne službe došle do saznanja da se organizuju dolasci većih grupa Srba iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine kako bi prisustvovali tradicionalnoj komemoraciji na Gazimestanu, mjestu simbolične važnosti za Srbe zbog Kosovske bitke iz 1389. godine.
Prema Kurtijevim riječima, okupljanja nose jasan politički prizvuk. On upozorava da su takve grupe u prošlosti često isticale nacionalističke simbole Srbije i Rusije, što, kako tvrdi, krši Ustav Kosova i ugrožava evropske vrijednosti. – Riječ je o pokušajima političkog instrumentalizovanja vjerskog i historijskog događaja u funkciji beogradske agende, poručio je Kurti.
On je podsjetio da je Osnovni sud u Prištini prije nekoliko sedmica poništio odluku opštine Gračanica da se povodom Vidovdana istakne zastava Srbije, naglasivši da takav potez prevazilazi zakonske ovlasti lokalne samouprave.
I dok Kurti poziva na zakonsko ponašanje i mirnu proslavu bez provokacija, u srpskoj zajednici se pojavljuju drugačiji tonovi. Kosovski ministar za zajednice i povratak Nenad Rašić apelovao je na toleranciju, ističući da isticanje srpskih simbola ne treba posmatrati kao prijetnju, već kao iskaz identiteta i pravo manjine. – Ako želimo da gradimo Kosovo kao demokratsko društvo, moramo poštovati i izražavanje identiteta srpske zajednice, izjavio je Rašić.
Iako je prošlogodišnje obilježavanje Vidovdana proteklo bez incidenata, historija ovih skupova bilježi i drugačije slike – uključujući hapšenja zbog širenja nacionalne mržnje i zabrane unošenja zastava. Još ozbiljnije, 2023. godine okupljanje na Gazimestanu nije ni održano zbog ozbiljnog pogoršanja bezbjednosne situacije na sjeveru Kosova.
Ovogodišnja atmosfera, iako naizgled pod kontrolom, dodatno se podgrijava napetostima na relaciji Beograd–Priština i međusobnim optužbama za potkopavanje stabilnosti. Policija Kosova planira pojačane mjere obezbjeđenja, uz jasno ograničenje – vjerski simboli su dozvoljeni, ali politički i nacionalistički transparenti nisu.
Ostaje da se vidi hoće li Vidovdan 2024. proći kao dostojanstvena komemoracija ili još jedno poglavlje u beskonačnom sukobu politike i identiteta na Balkanu.