
Sanski Most / Posušje – Više od 20 uhapšenih osoba, među kojima čak 17 pripadnika policije, rezultat je jučerašnje velike akcije Federalne uprave policije (FUP), koja je konačno dotakla i moćnu firmu „Lager“ iz Posušja – kompaniju koja se godinama povezivala s kontroverzama, a sada je i zvanično dovedena u vezu s korupcijskim lancem u vezi s privatnim rudnikom „Kamengrad“ u Sanskom Mostu.
U centru priče je rudnik koji, iako privatni, djeluje gotovo kao paralelna državna institucija – sa svojim pravilima, svojim putevima i svojim ljudima. I, kako se sada čini, sa svojom korumpiranom mrežom policijske i političke zaštite.
Godine otpora – ignorisane
Još od 2015. godine, kada je kompaniji „Lager“ dodijeljena koncesija za eksploataciju rudnih resursa u Kamengradu, lokalno stanovništvo nije prestajalo s protestima. Mještani okolnih sela i poljoprivrednici ukazivali su na uzurpiranje privatnih parcela, devastaciju putne infrastrukture, ugrožavanje izvora vode, te nekontrolisano odlaganje jalovine na zemljišta mimo bilo kakve saglasnosti.
Zahtjevi da Vlada Unsko-sanskog kantona raskine ugovor i da se federalne dozvole ukinu – padali su na gluho uho. Zakonski preduslovi navodno nisu postojali, iako su se, paradoksalno, jasno ocrtavali pred očima svakog građanina Sanskog Mosta.
Crni ugalj i još crnji trag novca
Kompanija „Lager“ posljednjih godina poslovala je izuzetno unosno – i to najviše zahvaljujući unosnim ugovorima sa državnim preduzećem „Elektroprivreda BiH“ i rudnicima koji su dio istog koncerna. U prošloj godini, „Lager“ se popeo na visoko drugo mjesto po dobiti u Federaciji BiH.
Dok rudnik mrkog uglja postoji i u samom Kaknju, „Elektroprivreda BiH“ već drugu godinu zaredom kupuje 400.000 tona istog tog uglja – od „Lagera“. Posljednji ugovor zaključen je u novembru 2024., a isporuke traju do jula ove godine.
Niti smjene vlada, niti promjene uprava, čini se, nisu mogle poremetiti ovu simbiozu interesnih veza.
Sumnjive javne nabavke i nestale ponude
Još 2022. godine Ured za reviziju FBiH upozoravao je na neuobičajene nepravilnosti u tenderima koje „Lager“ dobija. Procijenjena vrijednost jedne od nabavki bila je 81,1 milion KM, dok je ugovor zaključen na 105,1 milion – što znači da je budžet Federacije oštećen za više od 24 miliona KM. Sedam firmi je preuzelo tendersku dokumentaciju, ali je, čudnovato, na kraju ponudu poslao samo – „Lager“.
Uprkos ozbiljnim indicijama o kršenju Zakona o javnim nabavkama, sve je prošlo bez ozbiljnih posljedica. Do jučer.
Optuženi i preko granice
Vlasnik kompanije, Milenko Bašić, i direktor firme, već su pod optužnicom u Hrvatskoj zbog sumnji na korupciju u vezi s izgradnjom vjetroelektrane Krš-Pađene. Tamo se terete da su podmićivali visoke državne službenike kako bi osigurali potrebne dozvole i povlastice za milionski projekat. Ovaj slučaj je čak zabilježen i u izvještaju američkog State Departmenta kao klasičan primjer političko-poslovne korupcije na Balkanu.
Pitanja bez odgovora
Nakon akcije FUP-a, ostaje otvoreno pitanje – kako je moguće da su institucije godinama žmirile na zloupotrebe? Da li će istraga obuhvatiti i političke aktere koji su omogućavali ovoj firmi da posluje kao država u državi?
I, konačno – da li će Kamengrad postati simbol borbe protiv korupcije ili još jedan rudnik zaborava u kojem će istina biti zatrpana kao jalovina?