
Mandat Halila Lagumdžije na čelu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) ističe danas, a on je na redovnoj sjednici Vijeća najavio da će dati iskaz Državnom tužilaštvu zbog, kako je naveo, “zloupotrebe sistema”.
Drugi dan sjednice, koja je zakazana za petak, donijet će izbor novog predsjednika i potpredsjednika Vijeća. Lagumdžija je na funkciju sudije Suda BiH imenovan 2010. godine, dok je u februaru 2021. izabran za predsjednika VSTV-a na mandat od četiri godine. Njegovo mjesto će preuzeti novoizabrani član Vijeća, sudija Izo Tankić, kojeg je Sud BiH imenovao u oktobru prošle godine.
U svom završnom obraćanju, Lagumdžija je istakao da je u više navrata razgovarao s predstavnicima Venecijanske komisije u vezi s novim Zakonom o VSTV-u. Prema njegovim riječima, trenutni prijedlog zakona je značajno poboljšan u odnosu na prvobitne verzije.
Moguća blokada rada Vijeća
Na sjednici je upozoreno na potencijalnu blokadu rada Sekretarijata i Vijeća zbog neimenovanja novog direktora Sekretarijata VSTV-a. Aleksandra Obradović, članica Vijeća, zatražila je izuzeće iz rasprave jer učestvuje u komisiji za izbor direktora Sekretarijata i glavnog disciplinskog tužioca, smatrajući da bi njeno učešće moglo izazvati sumnju u pristrasnost.
Druga članica komisije, Željka Fabić, tražila je zvanično očitovanje Vijeća, s obzirom na to da je u vezi s procesom izbora pokrenut određeni pravni spor. Nakon što Vijeće nije dalo jasan odgovor, Fabić je napustila sjednicu bez glasanja.
Lagumdžija je podsjetio da mandat glavne disciplinske tužiteljice Alene Kurspahić Nadarević ističe 13. aprila, dok će direktoru Sekretarijata Admiru Suljagiću mandat isteći 28. februara. S obzirom na to da konkursna procedura još nije završena, otvoreno je pitanje ko će preuzeti ove funkcije u prelaznom periodu.
Pravni savjetnik VSTV-a Demirel Delić je naglasio da bi neimenovanje novih rukovodilaca moglo ozbiljno ugroziti rad Sekretarijata i Vijeća, s obzirom na to da direktor Sekretarijata ima ovlaštenje za izvršenje budžeta. Podsjetio je i na sličnu situaciju iz 2012. godine, kada je zamjenik direktora preuzeo dužnosti do okončanja konkursne procedure.
Međutim, Lagumdžija smatra da se trenutna situacija ne može porediti s onom iz 2012. godine, budući da tadašnji direktor Sekretarijata više nije bio dio Vijeća, dok Suljagić ostaje na funkciji do isteka mandata. Predložio je da Sekretarijat nastavi raditi u tehničkom mandatu, ali njegov prijedlog nije usvojen.
Sukobi unutar Vijeća i najava otkrivanja imena
Lagumdžija je u svom izlaganju kritikovao određene članove Vijeća, tvrdeći da su pojedinci radili na njegovoj smjeni i urušavanju njegovog ugleda u javnosti.
“Čuo sam za određene postupke koji su neprikladni za članove Vijeća. Dvoje članova su pokušavali izvršiti pritisak na članove iz Republike Srpske kako bi utjecali na moju smjenu, ali su odbijeni”, izjavio je Lagumdžija, ne otkrivajući identitete uključenih osoba.
Dodao je da će uskoro javno iznijeti konkretna imena i dokaze o zloupotrebama unutar sistema, uključujući i osobu koja se kandidovala za njegovog nasljednika na čelu VSTV-a.
“Ja ću vrlo brzo izaći s imenima i prezimenima, kao i s brojnim drugim podacima koji pokazuju kako se sistem zloupotrebljava. Spreman sam dati iskaz Tužilaštvu BiH o svemu tome”, poručio je Lagumdžija.
Tenzije unutar VSTV-a i problemi s imenovanjima ključnih funkcija dodatno komplikuju rad ove institucije, koja se već godinama suočava s optužbama za netransparentnost i političke pritiske. Sve oči su sada uprte u predstojeću sjednicu Vijeća, gdje će biti poznato ko će preuzeti vodstvo nad pravosudnim sektorom u BiH.