ČOVIĆ JE NA KORAK DO SVOG CILJA

Latinska zamka: Čovićeva igra sa Dodikom i kako su Trojka i Murphy postali pijuni u političkom šahu

Michael Murphy Dragan Čović

SNSD BEZ DELEGATA: PAD VLADAJUĆE KOALICIJE U DOMU NARODA

Prijedlog za smjenu članova komisija iz redova SNSD-a, koji je usvojen na dnevnom redu 15. sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, otkrio je slabosti vladajuće koalicije. Nakon što je žrijebanje Centralne izborne komisije dodijelilo delegatski mandat Nenadu Vukoviću iz PDP-a, opozicija je iskoristila priliku da preuzme kontrolu u komisijama. Osam delegata iz opozicionih stranaka, među kojima su SDA, DF, SBiH, PDP, SDS, HDZ 1990 i ZNG, podržalo je prijedlog. Međutim, nakon što je prijedlog uvršten, predsjedavajući Doma naroda Dragan Čović zatražio je pauzu, očigledno svjestan da su temelji koalicije ozbiljno uzdrmani.

ENERGETSKI SABOTAŽA: KO JE ČOVIĆEV PRAVI SAVEZNIK?

Dok su političke igre u Domu naroda izazvale pažnju javnosti, veća drama odvija se iza kulisa. Američka ambasada u Sarajevu nedvosmisleno je osudila Draganovo kočenje projekta Južne interkonekcije, strateškog gasovoda koji bi BiH učinio energetski neovisnom od Rusije. "Plinovod Južna interkonekcija je pitanje nacionalne sigurnosti. Ovaj projekat će okončati zavisnost BiH o Rusiji, otvoriti nova radna mjesta i osigurati pristup pouzdanim izvorima energije," poručuju iz američke ambasade.

Ali, Čović igra na vrijeme. Umjesto da podrži BH-Gas kao upravljača projekta, insistira na formiranju nove kompanije pod njegovom kontrolom. Ova odluka ne samo da produžava ruski energetski monopol, već dovodi u pitanje Čovićevu lojalnost.

ZAŠTO HDZ BLOKIRA JUŽNU INTERKONEKCIJU?

Umjesto da podrže zakon usvojen još 2021. godine, HDZ i nova vlast u FBiH su povukli zakon iz procedure. Američki državni sekretar Antony Blinken otvoreno je zaprijetio Čoviću, ali napredak je i dalje blokiran. Ambasada SAD-a jasno poručuje: "HDZ tvrdi da podržava projekat. Sada je trenutak da to pokažu. Federacija BiH mora hitno usvojiti zakon i osigurati energetsku diversifikaciju." No, uprkos američkom pritisku, u Parlamentu FBiH vlada muk. HDZ dirigira procesima, dok Nermin Nikšić, vođa SDP-a, plaća političku cijenu zbog servilnosti prema Čoviću.

ČOVIĆEV "LATINLUK": MASKA KOJA OBMANJUJE I SAVEZNIKE I PROTIVNIKE

Čović je uspio manipulirati američkim ambasadorom Michaelom Murphyjem, koji ga je pokušavao predstaviti kao razumnijeg partnera u odnosu na otvorenu secesionističku politiku Milorada Dodika. Međutim, stvarnost je surova – Čović je u potpunom dosluhu s Dodikom, čekajući pogodan trenutak da destabilizira Federaciju BiH pod izgovorom "ugroženih hrvatskih interesa".

Bošnjačke mase, razočarane Nikšićem i njegovim ustupcima Čoviću, sve više preziru HDZ-ovu politiku. Čovićev "latinluk", iliti manipulativna strategija, polako urušava povjerenje čak i u međunarodne aktere poput Murphyja i visokog predstavnika Christiana Schmidta, kojeg bošnjačka javnost sve češće optužuje za pristrasnost prema hrvatskim interesima.

NAIVNOST ILI STRATEŠKI PORAZ?

Čović je svojim lukavim potezima osigurao dominaciju nad svim ključnim polugama vlasti u Federaciji BiH. Američki ambasador Murphy, koji je na početku vjerovao u Čovićevu "distancu" od Dodika, sada plaća cijenu svoje naivnosti. "Ako Schmidt preuzme Murphyjeve greške, mogao bi postati glavna meta bijesa bošnjačke javnosti, koja već sumnja u njegovu ulogu," zaključuju analitičari.

POLITIČKI ŠAH MAT

U konačnici, Čović je dokazao da je majstor političkog manipuliranja, koristeći slabosti međunarodnih partnera i unutrašnje podjele kako bi ostvario svoje ciljeve. Pitanje je samo koliko dugo će Federacija BiH moći izdržati ovu kombinaciju političke pohlepe, energetske zavisnosti i međunarodne nezainteresiranosti prije nego što kolaps postane neizbježan.