Predsjednik libanskog parlamenta, Nabih Berri, pozvao je u nedjelju na dijalog o sudbini oružja Hezbollaha, naglašavajući da je ono „ponos i čast“ Libana i da razgovori trebaju biti vođeni u okviru ustava zemlje.
Berri, saveznik Hezbollaha i lider Pokreta Amal, kritikovao je nedavni prijedlog američkog izaslanika Toma Barracka za stavljanje oružja pod državnu kontrolu, navodeći da prijedlog ne odražava princip kontrole naoružanja, već predstavlja alternativu sporazumu o prekidu vatre s Izraelom.
U junu je Barrack predložio plan koji povezuje razoružanje Hezbollaha s povlačenjem Izraela s pet graničnih ispostava pod njegovom kontrolom, uz oslobađanje sredstava za obnovu Libana. Libanski kabinet je početkom augusta odobrio plan za stavljanje oružja, uključujući i ono u posjedu Hezbollaha, pod državnu kontrolu, uz zadatak vojske da pripremi strategiju i implementira je do kraja naredne godine. Hezbollah je ovaj potez nazvao „teškim grijehom“.
Berri je u svom govoru također istakao da izraelska okupacija libanske teritorije i zabrana povratka stanovnika više od trideset gradova dodatno otežava situaciju. Podsjetio je da je Izrael u oktobru 2023. pokrenuo vojnu ofanzivu u Libanu, koja je eskalirala u sukobe velikih razmjera, s hiljadama žrtava i ranjenih.
Iako je prekid vatre postignut u novembru, izraelske snage i dalje provode napade u južnom Libanu, navodeći da ciljaju aktivnosti Hezbollaha. Prema primirju, Izrael se trebao povući iz pet graničnih ispostava do kraja januara, ali je rok produžen, a prisustvo Tel Aviva u regiji i dalje izaziva napetosti.