SAVREMENA TEHNOLOGIJA U SLUŽBI ISTRAŽIVANJA

LIDAR tehnologija u Bosni i Hercegovini: Revolucija u mapiranju terena i arheološkim istraživanjima

LIDAR 2

Projekt LIDAR snimanja u Bosni i Hercegovini predstavlja značajan korak u primjeni moderne tehnologije za mapiranje i istraživanje terena.

Ova tehnologija omogućava precizno snimanje terena, otkrivanje nevidljivih objekata pod šumama i drugim vrstama vegetacije, što otvara nove mogućnosti u različitim disciplinama, od arheologije do poljoprivrede i urbanizma.

LIDAR tehnološki okvir

LIDAR (Light Detection and Ranging) je napredna tehnologija daljinskog snimanja koja koristi pulsirajuće laserske zrake kako bi mjerila udaljenost od uređaja do objekata na površini Zemlje. Ovaj princip je sličan onom koji koristi sonar, samo što umjesto zvučnih valova koristi laserske zrake. Uređaj "ispaljuje" laser prema tlu i mjeri vrijeme koje je potrebno da se zraka vrati. Na temelju tog vremena, uz poznatu brzinu svjetlosti, izračunava se udaljenost od uređaja do objekta. Svako mjerenje predstavlja jednu tačku, a veliki broj takvih mjerenja prikuplja se tijekom snimanja.

Ono što ovu tehnologiju čini revolucionarnom, naročito za arheologiju, je sposobnost LIDAR-a da "ukloni" vegetaciju, kao što su šumski pokrov i grmlje, i pruži jasnu sliku tla i objekata ispod nje. To je posebno važno u područjima gdje je tlo teško pristupačno ili gdje su objekti zakopani pod debelim slojem vegetacije, kao što je slučaj u mnogim dijelovima Bosne i Hercegovine.

Projekt snimanja BiH LIDAR-om

Projekt LIDAR snimanja teritorija Bosne i Hercegovine započeo je u junu 2023. godine, a financira ga Evropska unija kroz IPA II fondove. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2,5 miliona eura, a rok za njegovu realizaciju je 18 mjeseci. Cilj projekta je precizno mapirati cijelu teritoriju BiH pomoću LIDAR tehnologije, što će omogućiti izradu detaljnih 3D modela terena i daljnje korištenje tih podataka u različitim sektorima, uključujući geodeziju, poljoprivredu, šumarstvo, urbanizam i arheologiju. Podaci će biti dostupni svim zainteresiranim stranama putem e-usluga, što će značajno olakšati pristup informacijama.

Krajnji korisnici podataka bit će institucije poput Federalne uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, te Odjel za javni registar Brčko distrikta. Ove institucije koristit će LIDAR podatke za poboljšanje usluga, poput kartiranja zemljišta, urbanističkog planiranja i rješavanja imovinsko-pravnih pitanja.

Prema izvještaju Ministarstva civilnih poslova BiH, do sada je izvršeno snimanje 20 od ukupno 44 predviđena bloka, a započeto je snimanje još devet novih blokova. Podaci za četiri odrađena bloka već su isporučeni nadležnim institucijama na kontrolu kvaliteta. Očekuje se da će projekt biti završen na vrijeme, a svi podaci bit će dostupni putem zvaničnih portala poput Katastar.ba i Geoportala.

Primjena u arheologiji

Arheologija je jedan od glavnih sektora koji će imati koristi od LIDAR tehnologije. Zbog svoje sposobnosti da prodre kroz gusti šumski pokrov, LIDAR omogućava arheolozima da otkriju skrivena naselja, strukture i druge arheološke objekte koji bi inače ostali neprepoznati. Korištenjem LIDAR-a, arheolozi mogu brzo i efikasno mapirati velike površine, čak i u područjima gdje bi tradicionalne metode bile preskupi i zahtijevali previše vremena i resursa.

LIDAR omogućava ne samo snimanje velikih površina, već i precizno mapiranje sitnih objekata i struktura, što je značajno za detaljnu analizu i interpretaciju arheoloških lokaliteta. Ova tehnologija može biti izuzetno korisna za identifikaciju neotkrivenih naselja i starih gradskih struktura, kao što su predhistorijske gradine, tvrđave, ili čak naselja koja su ostala zakopana pod slojem zemlje ili vegetacije.

Ograničenja i budućnost primjene LIDAR-a

Iako LIDAR ima ogroman potencijal, njegova primjena u Bosni i Hercegovini još uvijek nije široko rasprostranjena. Razlog tome su visoki troškovi opreme i postupka snimanja, zbog čega je ova tehnologija često izvan financijskih mogućnosti lokalnih vlasti i institucija. Mnoge inicijative koje koriste LIDAR dolaze iz stranih institucija, koje financiraju istraživanja, dok su domaći projekti još uvijek u fazi razvoja.

Međutim, s obzirom na trenutni projekt snimanja BiH LIDAR-om, situacija bi se uskoro mogla značajno promijeniti. Kada projekt bude završen, podaci će biti dostupni široj javnosti putem zvaničnih portala, što će omogućiti arheolozima, geodetama i drugim stručnjacima da koriste ove podatke bez potrebe za velikim ulaganjima u opremu. To bi moglo dovesti do povećane primjene LIDAR-a u različitim sektorima, uključujući urbanizam, zaštitu okoliša i planiranje infrastrukture.

LIDAR tehnologija predstavlja ključnu prekretnicu u proučavanju terena, naročito u arheološkim istraživanjima, i njena primjena u Bosni i Hercegovini donosi velike koristi. Projekt koji je trenutno u realizaciji omogućit će pristup preciznim podacima koji će olakšati istraživanja, planiranje i razvoj različitih sektora, a posebnu korist imat će arheolozi koji će moći otkrivati nove lokalitete i bolje razumjeti prošlost naše zemlje. Uz odgovarajuću podršku i daljnje korištenje ove tehnologije, Bosna i Hercegovina može postati lider u primjeni LIDAR-a u arheološkim istraživanjima, čime će unaprijediti svoju poziciju u međunarodnoj arheološkoj zajednici.