UŽASNA SITUACIJA

Ljekari bez granica: 70 posto žrtava od opekotina u Pojasu Gaze su djeca, većina mlađa od pet godina

Gaza djeca
Foto © CNN

Ljekari bez granica (MSF) koji djeluju u Pojasu Gaze upozorili su da 70 posto žrtava koje su pretrpile opekotine različitog stepena čine djeca.

Ljekari bez granica (MSF) rekli su da je "povreda od opekotine više od same rane – to je produžena kazna patnje, a to je još više slučaj u Gazi, Palestini“, nakon više od 19 mjeseci napada izraelskih snaga, koji su uzrokovali uništenje zdravstvenog sistema Gaze.

"Mnogi ljudi imaju opsežne opekotine koje pokrivaju velike dijelove tijela – nekima je spaljeno čak 40 posto ukupne površine tijela, zbog eksplozija bombi i improviziranih metoda kuhanja. Dok izraelske vlasti održavaju opsadu Gaze, blokirajući pristup osnovnoj pomoći, medicinskim i životno važnim potrepštinama, mnogi pacijenti su ostavljeni da trpe neizdržive bolove s ograničenim ili nikakvim olakšanjem", naveli su iz MSF.

Organizacija je izjavila da otkad su izraelske snage nastavile neprijateljstva 18. marta, timovi Ljekara bez granica primijetili su porast broja pacijenata s opekotinama - većinom djece, napominjući da je u aprilu u njihovoj klinici u gradu Gaza njihov tim u prosjeku primao preko 100 pacijenata s opekotinama i povredama.

"Od maja 2024., timovi Ljekara bez granica koji rade u bolnici Nasser pružili su preko 1000 hirurških operacija pacijentima s opekotinama, od kojih je 70 posto bila djeca, većina mlađa od pet godina", izjavili su Liječnici bez granica, dodajući da su uzroci opekotina bili od eksplozija bombi do kipuće vode ili goriva korištenog za kuhanje ili grijanje u improviziranim skloništima.

Ljekari bez granica upozorili su da "teške opekotine zahtijevaju složenu i dugotrajnu njegu, uključujući višestruke operacije, svakodnevne promjene zavoja, fizioterapiju, liječenje boli, psihološku podršku i sterilno okruženje kako bi se spriječila infekcija. Međutim, nakon 50 dana bez zaliha koje ulaze u Gazu zbog blokade, timovima Ljekari bez granica ponestaje čak i osnovnih lijekova protiv bolova, ostavljajući pacijente bez odgovarajućeg ublažavanja boli. Istovremeno, od početka rata, samo vrlo malo kirurga u Gazi ima sposobnost upravljanja složenom plastičnom kirurgijom za njegu opekotina".

Napomenuli su da su od decembra 2024. timovi Ljekari bez granica koji rade u svojoj klinici u gradu Gazi i poljskoj bolnici u Deir al-Balahu, kao i u bolnici Nasser, osigurali preko 6518 zavoja za opekotine, ali gotovo polovica pacijenata nije se vratila na daljnju njegu zbog kolapsa usluga i gotovo nemogućeg dolaska do zdravstvenih centara.