Srđan Mandić, načelnik Općine Centar, na svom Facebook profilu požalio se kako ne smije ni pomisliti šta može da se desi ukoliko se zgrada stare Centrale na Marijin Dvoju, čiji se dio zida obrušio u nedjelju, sruši.
"Možda smo se gradonačelnica i ja nes(p)retno sporečkali, ali od toga nikoga neće zaboljeti glava. Nažalost, ako se zgrada sruši, ne smijem ni da pomislim šta može da se desi", napisao je Mandić.
Apelovao je na hitnu reakciju kako do toga ne bi došlo.
"Još jednom molim i apelujem na federalnu inspekciju kao i Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika i Faruka Kapidžića, da hitno reaguju. Oni jedini to mogu i moraju učiniti. Ni općina ni Grad ni Kanton ovdje nemaju nadležnost i svaka naša aktivnost bila bi protuzakonita. Dakle ima ko može, samo ako hoće. A, morate to učiniti i spriječiti katastrofu", istakao je.
Dio zida zgrade stare Centrale na Marijin dvoru srušio se u nedjelju i od tada traje prebacivanje odgovornosti s jednih na druge, a ruševina i dalje stoji kako stoji. Područje oko zgrade ograđeno je trakom koja građanima ukazuje na opasnost i to je sve što se poduzelo od momenta urušavanja zida. Budući da se zgrada nalazi uz glavnu saobraćajnicu, pravo je čudo da do sada niko nije povrijeđen.
U međuvremenu su Mandić i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić na društvenim mrežama vodili raspravu o tome ko je nadležan za održavanje zgrade i ko je kriv što je došlo do urušavanja zida.