
Predsjednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić, izrekao je većini opozicionih poslanika mjeru udaljenja iz Skupštine na 15 dana zbog, kako je naveo, kontinuirane blokade rada zakonodavnog doma.
Ova mjera nije obuhvatila osam opozicionih poslanika, dok je ostalim onemogućen ulazak u salu.
“Ovim je odblokiran rad Skupštine nakon dva mjeseca”, izjavio je Mandić, dodajući da je sjednica završena usvajanjem dnevnog reda koji uključuje budžet za ovu godinu.
Opozicioni poslanik, Boris Mugoša, koji nije obuhvaćen mjerom, izjavio je da se u Crnoj Gori događa slom demokratije. Opozicija je od sredine decembra blokirala sjednice parlamenta zbog postupaka Ustavnog odbora koji je preuzeo nadležnosti Ustavnog suda u vezi s penzionisanjem sudija, što su opozicionari nazvali pokušajem ustavnog puča.
Posljednja sjednica koju su blokirali bila je 21. januara, kada je bio na dnevnom redu budžet za 2025. godinu.
Nakon što je izrečena mjera udaljenja, iz Demokratske partije socijalista (DPS) su poručili da Mandić pokušava da uništi mogućnost dogovora i da za sve političke događaje, kako unutar institucija, tako i izvan njih, snosi odgovornost trenutna većina.
Prethodno je opozicija odbila prijedlog vlasti iz 31. januara za deblokadu rada Skupštine, koji je uključivao zahtjev za mišljenje Venecijanske komisije o odluci Ustavnog odbora koja je dovela do penzionisanja sudije Ustavnog suda. Opozicija je to nazvala uslovljavanjem, a ne kompromisom.
Lideri opozicije su predstavili svoj prijedlog za deblokadu rada Skupštine i prevazilaženje političke krize u Crnoj Gori ambasadorima Kvinte i Delegaciji Evropske unije. Iako detalji prijedloga još nisu obznanjeni, opozicija je ranije tražila poništenje razrješenja sutkinje Ustavnog suda, kao i garancije da se bez konsenzusa neće mijenjati Ustav u vezi identitetskih pitanja ili Zakon o crnogorskom državljanstvu.
Bivši proruski Demokratski front, predvođen Mandićem, zahtijeva promjene u Ustavu, uključujući uvođenje srpskog jezika kao službenog i liberalizaciju sticanja crnogorskog državljanstva, što je izazvalo protivljenje albanskih stranaka u Vladi. Premijer Milojko Spajić izjavio je da će se o tim pitanjima odlučivati konsenzusom svih stranaka.
Odluka Skupštine o prekidu mandata sudiji Ustavnog suda izazvala je zabrinutost Evropske komisije, koja je pozvala sve institucije u Crnoj Gori na poštovanje zakona i Ustava, smatrajući to ključnim za evropski put zemlje. Crna Gora je lider u procesu pristupanja EU, sa svih 33 otvorenih pregovaračkih poglavlja i šest zatvorenih.