POSKUPLJENJA I ONLINE TRGOVINA MIJENJAJU TRŽIŠTE MOBILNIH TELEFONA U BIH

Manje uvoza, veće cijene: Mobiteli u BiH sve skuplji, a kupci sve oprezniji

Mobiteli

Manje uvezenih telefona, ali skuplji uređaji: Kako tržište reaguje na poskupljenja?

U Bosnu i Hercegovinu je tokom prošle godine uvezeno oko 8.500 kg manje mobilnih telefona u odnosu na 2023. godinu, ali je ukupna vrijednost ovih uređaja bila viša za više od 5,3 miliona KM.

Ukupna težina uvezenih telefona prošle godine iznosila je 182.306,59 kg, dok je njihova vrijednost dostigla 181,7 miliona KM. Na ovu sumu su obračunate dažbine od 41,4 miliona KM. Godinu ranije, u BiH je uvezeno 190.821,37 kg mobilnih uređaja, čija je vrijednost bila 176,3 miliona KM, uz dažbine od 40 miliona KM.

Već u januaru ove godine zabilježen je nastavak uvoza, sa 14.340 kg mobilnih uređaja čija je vrijednost premašila 22,4 miliona KM, dok su dažbine dostigle nešto više od pet miliona KM.

Kada je riječ o porijeklu uređaja, najviše ih je stiglo iz Kine, Vijetnama i Indije, dok su najmanje količine uvezene sa Malte, iz Italije i Crne Gore.

Što se tiče prodaje, došlo je do podjele među trgovcima. Dok su jedni zadovoljni prodajom tokom prošle godine, s posebnim naglaskom na povoljnije modele određenih brendova, drugi primjećuju pad potražnje u posljednjim mjesecima. Kao razlog navode sveprisutna poskupljenja, ali i činjenicu da sve više potrošača kupuje putem online platformi.

Poseban izazov za trgovce predstavlja pojava jeftinih proizvoda na globalnim e-trgovinskim platformama, koje privlače kupce niskim cijenama, ali često nude robu slabijeg kvaliteta. Trgovci ističu da su ranije najviše zarađivali na dodatnoj opremi, ali da sada sve veći broj kupaca pribjegava kupovini putem interneta, birajući jeftinije opcije.

Najtraženiji telefoni u prethodnoj godini bili su modeli iz premium segmenta, među kojima prednjače popularni brendovi, dok su oni sa ograničenim budžetom najčešće birali povoljnije varijante. Potrošači sve češće pribjegavaju kupovini na rate, budući da su cijene novih modela postale teško dostižne za prosječan budžet u BiH.