
Stara mapa podjele Evrope prema kulturno-prostorim kriterijumima, prema kojoj zamišljene regionalne granice presijecaju teritorij nekoliko država svrstavajući jedan dio u jedno kulturološko područje, a drugi u drugo, izazvala je diskusiju i brojne reakcije na twiteru.
"Veliku mapu podjele Evrope prema kulturno-prostorim kriterijumima" podijelio je na Twitteru luksemburški politikolog, istoričar i profesor Florian Bieber koji se bavi međuetničkim odnosima, prvenstveno na Balkanu.
Bieber je prokomentarisao da cijeni "njemačku preciznost", ali da je ideja da se mogu povući jasne granice između kulturnih prostora "apsurdna i problematična".
Uslijedili su brojni komentari.
Autor mape je Stalni komitet za geografska imena (StAGN), tijelo koje se bavi standardizacijom geografskih imena. To je nezavisni akademski komitet bez suverenih funkcija, a u njemu su naučnici iz Njemačke, Austrije, Švicarske i iz drugih zemalja njemačkog govornog područja.
Predložena je podjela kontinenta na Zapadnu, Sjevernu, Južnu, Centralnu, Jugoistočnu i Istočnu Evropu, s tim što bi se teritorija nekoliko zemalja prostirala na više regija.
Prema ovoj podjeli Bosna i Hercegovina pripada Jugoistočnoj Evropi zajedno sa Srbijom, a Hrvatska i Slovenija Centralnoj Evropi.
Tako bi, prema mapi, dio Srbije pripadao Centralnoj Evropi, a drugi dio Jugoistočnoj. Najveći dio Ukrajine bi pripadao Istočnoj Evropi, dok bi krajnji zapad bio u Centralnoj.
Imaginarna granica između Centralne i Južne Evrope bi prolazila preko središnjeg dijela Rumunije i praktično bi "presjekla" zemlju na pola. Francuska je prema ovoj mapi "rasparčana" na čak tri dijela - najveći dio pripada Zapadnoj Evropi, južna obala u Južnoj, a pokrajina Alzas na kranjem istoku u Centralnom dijelu.
Mapu je kreirao austrijski istraživač Piter Džordan, koji je želio da napravi model kulturnih prostora "isključujući nacionalne i političke faktore".
Кoncept Centralne Evrope je polazna tačka jer se o njemu "raspravlja u debati o okončanju globalnih i političkih antagonizama sa posebnim utjecajem na Evropu".
Za koncept Centralne Evrope Džordan je koristio osam kriterijuma: historijski uticaj koje su ostavile njemačka i jevrejska kultura, sukcesija protestantizma i katolicizma dok pravoslavlje i islam igraju samo sporednu ulogu, rani razvoj urbanog sistema i srednje klase u odnosu na Istočnu Evropu, rano postojanje slobodne klase seljaka, tradicija lokalne i regionalne samouprave, kulturna raznolikost unutar država, politička i ekonomska težnja ka kontinentalizmu i, na kraju, kasna industrijalizacija u poređenju sa Zapadnom Evropom, ali rana u poređenju sa Istočnom.