SRBIJA BRANI EMIRATE OD OPTUŽBI ZA GENOCID

Međunarodni sud pravde odbio optužnicu Sudana protiv UAE za genocid

Medunarodni sud pravde u Hag

Međunarodni sud pravde u Hagu je odbio optužnicu Sudana za genocid protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata, saopšteno je iz ovog tijela Ujedinjenih nacija.

Sud objavio u ponedjeljak da nema nadležnost za donošenje privremenih mjera protiv Ujedinjenih Arapskih Emirata, kako je Sudan zatražio, te su suci izglasali okončanje slučaja.

UAE je brzo proslavio ovu odluku. Reem Ketait, zamjenica pomoćnika ministra za politička pitanja, izjavila je da je presuda "jasna i odlučna potvrda činjenice da je ovaj slučaj bio potpuno neutemeljen."

Sudan je podnio tužbu protiv UAE u martu, optužujući ga da naoružava Snage za brzu podršku (RSF), što su Emirati više puta negirali. Sudanski vršilac dužnosti ministra pravde, Muawia Osman, rekao je sudu da se "genocid vrši nad etničkom grupom Masalit na zapadu naše zemlje uz podršku i saučesništvo Ujedinjenih Arapskih Emirata."

Od aprila 2023. godine, dvojica najmoćnijih generala u Sudanu – Abdel Fattah al-Burhan, koji predvodi Sudanske oružane snage (SAF), i njegov bivši saveznik Mohamed Hamdan Dagalo iz paravojnih snaga RSF – vode krvavi sukob za kontrolu nad zemljom, koja je podijeljena između njihovih uporišta.

U toku građanskog rata došlo je do jedne od najvećih humanitarnih katastrofa na svijetu, a diplomatski napori da se sukob okonča do sada nisu dali rezultata.

Podsjetimo, Srbija je odlučila da zatraži intervenciju pred ovim sudom u korist UAE-a.

Pozivajući se na članak 63. Statuta Suda, Srbija je podnijela u Sekretarijatu Suda izjavu o intervenciji u ovom predmetu.

Srbija i Ujedinjeni Arapski Emirati imaju vrlo blisku saradnju. Emirati su prilikom glasanja o uspostavi međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici sramotno ostali suzdržani nakon govora u kojem se predstavnik Emirata usudio da pored sramotnog glasanja spomene ime najmlađe žrtve genocida bebe Fatime Muhić.

Srbija je jedina država koja je ikada osuđena pred Međunarodnim sudom pravde za kršenje Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.

Također, Amnesty International je u svome izvještaju iz prošle godine naveo da oružje iz Srbije završava u Sudanu i da se time krši embargo a oružje u regionu Darfur.

"Snabdijevanjem Sudana oružjem, države potpisnice Ugovora o trgovini oružjem, poput Kine i Srbije, krše svoje obaveze prema članovima 6 i 7 Ugovora, i na taj način potkopavaju pravno obavezujući okvir koji reguliše globalnu trgovinu oružjem", saopćio je Amnesty International.