OFSHORE MREŽE, LAŽNI "PRIJATELJI" I LUKSUZNO ŠKOLOVANJE IZVAN PLATE

Međunarodni tim otkrio nevjerovatne finansijske malverzacije najbližeg Vučićevog saradnika

Sinisa Mali Aleksandar Vucic

Novi nalazi međunarodne novinarske mreže OCCRP i srbijanskog portala KRIK razotkrivaju pozadinu finansiranja školovanja djece Siniše Malog, bivšeg gradonačelnika Beograda i aktuelnog ministra finansija Srbije.

Iako je Mali tvrdio da su troškove plaćali “prijatelji iz inostranstva”, novinari su otkrili da je novac dolazio iz najmanje tri ofshore firme – a jednu od njih posjedovao je upravo on.

Luksuzna škola daleko iznad prihoda

Djeca Siniše Malog pohađala su prestižnu Međunarodnu školu u Beogradu, gdje godišnja školarina iznosi oko 60.000 dolara – višestruko više od Malove tadašnje zvanične mjesečne plate od oko 1.000 dolara, stoji u istraživanju.

U sudskom postupku 2016. godine, Mali je izjavio da su školarinu plaćali njegovi prijatelji “iz inostranstva, koji nemaju nikakve veze sa Srbijom”. Međutim, interni izvještaj Agencije za borbu protiv korupcije Srbije, koji je došao u posjed novinara, pokazuje drugačiju sliku: novac je pristizao sa računa tri ofshore firme – od kojih jednu vodi sam Mali.

Firma sa Djevičanskih ostrva

Najveći dio novca – oko 150.000 dolara u periodu od 2010. do 2015. – platila je firma Alessio Investment Ltd, registrovana na Britanskim Djevičanskim ostrvima. Dokumenti iz 2015. godine pokazuju da je Mali bio direktor i vlasnik te firme. Kasnije je vlasništvo pokušao sakriti, a firma je prestala da plaća školarinu nakon objavljivanja veze sa njim.

Dodatno svjetlo na rad firme bacila je izjava Malovog brata, koji je 2012. godine svjedočio da je Alessio Investment vlasnik srbijanske kompanije koja “isključivo pripada” Siniši Malom. Ta ista firma je u prošlosti imala u posjedu i zemljište koje je, kako je presudio sud, nezakonito stečeno.

Nove firme, ista praksa

Nakon što je Alessio Investment prestao sa uplatama, dvije nove ofshore firme preuzele su plaćanje:

Evon Invest & Trade Corp., takođe sa Djevičanskih ostrva, uplatila je 60.000 dolara školarine za školsku 2016/17. godinu. Njen vlasnik, srbijanski biznismen Branko Jovanović, izjavio je da je njegova firma korištena kao posrednik, te da je novac isplaćen nakon što je keš dostavljen njegovom finansijskom agentu na Kipru. On tvrdi da nije znao da se novcem plaća školovanje djece tadašnjeg gradonačelnika.

Avant Trade Technical Limited, firma iz Kipra, platila je školarinu godinu ranije. Vlasništvo firme je sakriveno preko nominalnih vlasnika, a nema javno dostupne podatke o krajnjem korisniku. Ova firma je prethodno primila višemilionske uplate iz Slovenije i Rusije, povezane s grupacijom Comita, koja posluje i u Srbiji.

Comita je u Srbiju ušla uz pomoć advokata Igora Isailovića, dugogodišnjeg Malog prijatelja. Takođe je poslovala sa firmama povezanim s porodicom Mali, uključujući KBV Datacom – firmu čiji je automobil vozio Malov brat, i Millennium Team, građevinsku firmu koja je bila angažovana na projektu “Beograd na vodi”, dok je Mali bio na čelu projekta.

“Prijatelji” bez imena i povratne usluge

Zanimljivo, Siniša Mali nikada nije imenovao svoje navodne “prijatelje” koji su plaćali desetine hiljada dolara godišnje za obrazovanje njegove djece. Politički analitičar Dušan Spasojević ističe da je posebno zabrinjavajuće što su izvori novca bili sakriveni i što ne postoje zvanični tragovi o toj imovini u izvještajima Agencije za borbu protiv korupcije.

“Naravno da javnost ima pravo da zna odakle novac dolazi, jer on sigurno nije dio prijavljenih prihoda nekoga ko već godinama obavlja najviše državne funkcije”, kaže Spasojević.

I ranije sumnje u imovinu

Ovo nije prvi put da se Mali nalazi pod lupom zbog sumnjive imovine. Još ranije su OCCRP i KRIK otkrili da je u vlasništvu imao više od 20 stanova u Bugarskoj, da je na račune svoje porodice polagao stotine hiljada dolara, te da su njegovi luksuzni odmori višestruko nadmašivali službenu platu.

Iako su u Srbiji pokretane dvije istrage u vezi sa Malim, u jednom slučaju je izbjegao optužnicu uplatom donacije, dok je u drugom tužilaštvo odbacilo predmet. Danas, kao ministar finansija, Mali nadgleda i Upravu za sprečavanje pranja novca – jednu od institucija koja je nekada istraživala njegove poslove.