PREDSJEDNIK EVROPSKOG SAVJETA

Michel otkazao posjetu Crnoj Gori: Navodni razlog rezolucija o Jasenovcu

Charles Michel

Predsjednik Evropskog savjeta Charles Michel otkazao je posjetu Crnoj Gori.

Bilo je planirano da Michel u Crnoj Gori boravi 2. i 3. jula, na poziv predsjednika države Jakova Milatovića, najavljeno je prošle sedmice iz Milatovićevog kabineta.

Pozivajući se na diplomatske izvore iz Brisela, Pobjeda prenosi da je razlog otkazivanja rezolucija o genocidu u Jasenovcu, koja je u petak usvojena u crnogorskom parlamentu, glasovima parlamentarne većine.

Prema ranijim najavama, bilo je predviđeno da Milatović dočeka Michela u rezidenciji na Cetinju uz najviše vojne i državne počasti, a nakon konferencije za medije trebalo je da posade zajedničko drvo prijateljstva u dvorištu rezidencije.

Obraćanje Michel u Skupštini Crne Gore trebalo je da uslijedi 3. jula.

Iz Milatovićevog kabineta nijesu se oglašavali ovim povodom.

Ukoliko se ispostavi da je posjeta zaista otkazana zbog usvajanja rezolucije o Jasenovcu, bila bi to oštra poruka Brisela, nakon niza reakcija iz Hrvatske.

Podsjećamo, crnogorska Skupština, samo 48 sati nakon dobijanja pozitivnog izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR), usvojila je rezoluciju koju su ranije predložili Andrija Mandić i Milan Knežević.

Rezolucija je usvojena uprkos upozorenjima da bi takav potez mogao ugroziti dalji evropski put Crne Gore, zaoštravanjem odnosa sa Hrvatskom, naročito kad je riječ o nizu otvorenih pitanja poput Prevlake i vlasništva nad brodom Jadran.

Briselska poruka novi je diplomatski šamar crnogorskim zvaničnicima, koji uprkos deklarativnoj posvećenosti EU članstvu, predvođeni Andrijom Mandićem vode antizapadnu i krajnje neprijateljsku politiku prema Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, u skladu s interesima zvaničnog Beograda.

Odgađanje Michelove posjete znakovita je poruka - da je izglasavanje rezolucije o Jasenovcu briselska administracija opravdano razumjela kao radikalan i nemjerljivo štetan zaokret ka antievropskoj agendi, te bi osim narušavanja dobrosusjedskih odnosa sa Hrvatskom odluka parlamentarne većine mogla imati i šire, međunarodne konsekvence, u momentu koji je trebalo da označi formalni ulazak u finalnu fazu pretpristupnog procesa.

U konačnici, poruka iz Brisela je jasna – promjena strateškog pravca i najavljeno velikosrpsko presabiranje, odraz suštinskog povratka pogubnoj politici iz devedesetih neće se tolerisati.