
Američki tehnološki gigant Microsoft ponudio je klijentima mogućnost upravljanja podacima pomoću modela umjetne inteligencije (AI) kineskog startapa DeepSeek, koji je podigao prašinu u sektoru niskim troškovima razvoja i znatno nižom potrošnjom energije.
Model DeepSeek-R1 će biti dostupan u katalogu Microsoft modela na Azure platformi , a programeri će dobiti pristup alatima za razvoj softvera kineske kompanije na GitHub platformi.
Kupci će uskoro moći lokalno pokrenuti model R1 na svojim Copilot+ PC računarima, što bi potencijalno moglo ublažiti zabrinutost zbog privatnosti i dijeljenja podataka u vezi s korištenjem modela.
DeepSeek je privukao pažnju javnosti svojim besplatnim AI asistentom, uz napomenu da je potrošio samo šest miliona dolara na svoj razvoj. U istraživanju, kineska kompanija je rekla da koristi oko 2.000 čipova, u poređenju sa ChatGPT-ovih 16.000, prema IT stručnjacima. Potrošnja energije smanjena je za 90 posto.
Optimizacija algoritama
Računarski naučnici su zaključili da bi princip DeepSeek-a, prema kojem je efikasnost važnija od računarske snage, mogao postati novi standard razvoja umjetne inteligencije. Analitičar Ma Jihua rekao je za kineski Global Times da je umjesto povećanja računarske snage, DeepSeek odlučio da igra na karticu "optimizacije algoritma", što znači manje čipova.
Već početkom sedmice DeepSeek asistent je pretekao ChatGPT koji je razvio američki OpenAI u Appleovoj App Store u SAD-u.
Kamen spoticanja mogla bi biti informacija DeepSeeka da pohranjuje korisničke podatke na servere u Kini. Italijanski regulator je već izvijestio da je od kineskog startupa zatražio informacije o korištenju korisničkih podataka.
Microsoft je već pod lupom regulatora u SAD-u i Evropskoj uniji.
Krajem septembra, Google se žalio Evropskoj komisiji da Microsoft krši pravila EU o ravnopravnoj konkurenciji pokušavajući da poveže kupce sa Azure platformom za upravljanje podacima.
Microsoft suzbija konkurenciju zloupotrebom operativnog sistema Windows Server, tvrdili su tada u žalbi EK.
A američki regulator provodi istragu kako bi utvrdio da li tehnološki gigant zloupotrebljava svoju dominantnu poziciju na tržištu softvera tako što diktira 'de facto' uslove klijentima koji ih sprečavaju da prenose podatke sa Azurea na druge platforme.
NetChoice je kritizirao Microsoftovu politiku licenciranja softvera i integraciju AI alata u Office i Outlook.
Budući da je Microsoft najveća svjetska softverska kompanija, sa dominantnom pozicijom u oblasti produktivnog softvera i operativnih sistema, obim i posljedice njegove politike licenciranja su izuzetno veliki , upozorilo je udruženje NetChoice.
Udruženje okuplja digitalne kompanije, uključujući divove kao što su Google, e-Bay, Airbnb, Meta, Netflix i Amazon.