Mijatović demantuje optužbe za namještanje javnog poziva: “Ovo je SDA, a ne firma protiv mene”
Federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta i dopremijer u Vladi Federacije BiH, održao je ekskluzivni intervju za Avaz u kojem je po prvi put detaljno progovorio o aferi koja potresa domaću IT scenu. Riječ je o optužbama vlasnika kompanije Bloomteq da je ministar namjestio javni poziv za dodjelu grant sredstava od 1,2 miliona KM, što je rezultiralo krivičnom prijavom podnesenom POSKOK-u.
Mijatović je kategoričan: pravno-formalnih nepravilnosti nije bilo.
„Ja kao resorni ministar, svi zaposleni u ministarstvu stojimo na raspolaganju i POSKOK-u i svim pravosudnim institucijama. Legitimno je podnositi krivične prijave, ali kada istraga krene, javnost će vidjeti pravu stranu priče“, rekao je ministar, naglašavajući da je politička strana ovog slučaja mnogo ozbiljnija od samih formalnih optužbi.
Prema njegovim riječima, da je firma Bloomteq bila prvorangirana, krivična prijava se ne bi ni pojavila. „Valjda je to navika firmi koje godinama iz KS i iz budžetskih fondova, iz javnih preduzeća, dobijaju stotine hiljada, pa čak i milione, a kada se naruši ta navika, dolazi do problema. Ovu aferu su pokrenuli mladi lavovi SDA u KS, ovi tzv. ‘Vukovi s Wall Streeta’ sa Temua“, naglasio je Mijatović.
Razne firme i političke veze
Ministar je u intervjuu imenovao i ključne aktere: Harisa Zahiragića i njegovog kuma, Kerima Balića, suvlasnika Bloomteq-a, kojeg je označio kao centralnu figuru u cijeloj priči.
„Ovo više nije krivična prijava firme protiv resornog ministra, ovo je krivična prijava SDA protiv potpredsjednika SDP-a“, istakao je Mijatović, dodajući da su u cijelu priču uključene brojne firme s čudnim okolnostima, spajanjima i propadanjima, koje su prije ove Vlade dobijale najveće tendere u IT sektoru.
Mijatović je posebno skrenuo pažnju na adresu Kolodvorska 69, gdje je registrovano više firmi koje i danas konzumiraju sredstva iz javnih preduzeća, uključujući BH Telecom.
Političko namještanje, a ne pravne nepravilnosti
Ministar je više puta naglasio da nijedan javni poziv nije bio namješten, te da se radi isključivo o političkom pritisku.
„Bez obzira što crtaju metu na čelo meni i mojoj porodici, ići ćemo do kraja. Najavljujem potpuno pravnu borbu, ali i političku. Oni koji prave lažne afere moraju biti spremni“, poručio je Mijatović.
Na kraju je pojasnio i finansijski aspekt spornog javnog poziva:
„Nije milion i dvjesto, prvoplasirana firma je dobila tačno 997 hiljada KM. Ali bolje zvuči kada se kaže milion. Sve je to režija, jasno kao dan. Imam zanimljive prepiske iz prošle godine sa istom firmom gdje su ista dešavanja, ali tada im to nije smetalo. To ćemo ostaviti POSKOK-u, a moja politička poruka njima je: ‘Ćerat ćemo se’.“
Intervju Mijatovića baca potpuno novo svjetlo na priču o Bloomteq-u. S jedne strane, ministar demantuje sve navode o pravnim nepravilnostima, a s druge, jasno poručuje da se radi o političkom obračunu unutar Sarajeva i političkih krugova SDA. I dok istraga traje, politička drama u IT sektoru tek dobija svoj zamah.