OBRAĆANJE U NATO-U AMERIČKI KONGRESMEN

Mike Turner: Tanka je linija između užasa u Srebrenici i Mariupolju

Mike Turner

Američki kongresmen iz Ohaja Mike Turner održao je govor na ceremoniji otvaranja proljetnog zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO-a koje se povodom godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma održava u tom gradu.

Kongresmen Turner je pozdravio više od 1.000 delegata, zvaničnika, stručnjaka za nacionalnu sigurnost, novinara i pozvanih gostiju u Daytonu na ovom historijskom događaju. U narednim danima, parlamentarci NATO-a će se, osim razgovora o Dejtonskom sporazumu i Bosni i Hercegovini, sastati kako bi se pozabavili transatlantskom sigurnošću, ojačali stabilnost na Balkanu i potvrdili podršku Ukrajini suočenoj s kontinuiranom ruskom agresijom.

Prilikom uvodnog obraćanja, Turner je prvo govorio o historiji Daytona, a zatim se dotaknuo i sporazuma koji je okončao rat u Bosni i Hercegovini, a koji je potpisan u njegovom rodnom gradu.

"Dok ste ovdje, obilježavamo 30. godišnjicu Dejtonskog mirovnog sporazuma. SAD su pokazale liderstvo intervenišući kod naših NATO saveznika kako bi se pobunili protiv onoga što smo svi vidjeli kao užasnu agresiju koja se dešavala na Balkanu i nevjerovatnih gubitaka života, te dovodeći lidere balkanskog područja u zračnu bazu Wright-Patterson kako bi se okončalo krvoproliće i užasan rat koji se tamo dešavao, a koji je rezultirao Dejtonskim mirovnim sporazumom", kazao je.

On je najavio kojih pitanja će se prisutni dotaći prilikom razgovora o BiH i Balkanu.

"Dok se okupljamo, radimo retrospektivu i perspektivu s fokusom na Balkan. Šta smo naučili? Šta trebamo učiniti dok gledamo listu obaveza za taj krhki mir koji je opstao? Šta trebamo učiniti da to osiguramo za budućnost? Ali također, šta trebamo znati o tome šta smo tada naučili kako okončati sukob i okončati rat, imajući u vidu i Ukrajinu?", kazao je on.

Zatim je napravio paralelu između Ukrajine i Bosne i Hercegovine.

"Mislim da kada pogledamo Balkan, svi možemo sa sigurnošću znati da je to važno za nas kao savez, da svi radimo zajedno, da se zajedno uzdignemo suočeni s agresijom. Mislim da je tanka linija između, kao što sam vam mnogo puta rekao u proteklih nekoliko dana, užasa koje smo vidjeli u Srebrenici i Mariupolju, i da su potrebni svi mi da osiguramo da se NATO savez suprotstavi svim oblicima agresije", poručio je Turner.

Zatim se Turner zapitao kakva je bila uloga dejtonske zajednice.

"Pa, nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma, Clintonova administracija me je zamolila da učestvujem u obnovi demokratskih institucija na području Balkana. Učestvovao sam sa tadašnjim ministrom trgovine Mickeyjem Kantorom u ekonomskoj misiji na Balkanu s namjerom uspostavljanja odnosa između balkanskih područja i grada Daytona, i iz toga je proizašao niz bratimljenja. Naš grad Dayton, pobratimljen sa Sarajevom, naša policijska uprava i niz naših javnih radova, pobratimljen sa Sarajevom, naš odjel za sanitaciju, naš odjel za vodoopskrbu, ali i naša Privredna komora, neke od naših bolnica, naši univerziteti, pobratimljeni su na području Balkana kako bi pomogli u izgradnji demokratskih institucija", kazao je.

Ističe da je to bilo važno i za njihovu zajednicu i za balkansko područje.

"Jedno od područja u kojima smo se također pobratimili bilo je područje umjetnosti. Dejtonski filharmonijski orkestar se pobratimio sa Sarajevskim filharmonijskim orkestrom i svi ćemo uživati u toj saradnji, jer je Sarajevski simfonijski orkestar putovao ovdje, a u nedjelju će nam svirati u Nacionalnom muzeju zrakoplovstva. I oni će ostati ovdje u mojoj zajednici i pridružiti se Daytonskoj filharmoniji i svirati na ovoj pozornici za Daytonsku zajednicu, udružujući se sa Daytonskim simfonijskim orkestrom i Sarajevskim simfonijskim orkestrom ovdje na Koncertu za mir, prenoseći balkansku posvećenost miru, ali i koristeći to za poziv na mir u području Ukrajine", kazao je Turner.