VLADA OBEĆALA SUBVENCIJE, ALI KONKRETNA RJEŠENJA JOŠ NISU NA VIDIKU

Minimalac 1.000 KM, a gdje su subvencije? Poslodavci čekaju, radnici u neizvjesnosti

Vlada fbih poslodavci sefudin etto

Povećanje minimalca u Federaciji BiH: Poslodavci još čekaju subvencije, Vlada nudi kompromisna rješenja

Nakon odluke Vlade Federacije BiH krajem prošle godine da poveća minimalnu platu na 1.000 KM, poslodavci su ostali suočeni s dodatnim troškovima zbog rasta doprinosa. Vlada im je obećala subvencije i refundacije, ali konkretna rješenja još nisu stupila na snagu.

Poslodavci i radnici u neizvjesnosti

Iako su ekonomski analitičari i poslodavci još od početka upozoravali da će razlika u doprinosima stvoriti ozbiljne finansijske probleme, tek su sada intenzivirani pregovori između Vlade FBiH i Udruženja poslodavaca u okviru Ekonomsko-socijalnog vijeća.

S obzirom na to da uredba još nije objavljena, značajan broj poslodavaca će januarske plate isplatiti po starom sistemu. To znači da će, čak i ako dobiju neku vrstu subvencije, morati sačekati barem još jedan mjesec da vide konkretne efekte odluke Vlade.

Tri ključna kriterija za subvencije

Kako je potvrđeno, Vlada FBiH je poslodavcima predstavila prijedlog koji se oslanja na tri ključne odredbe: ✔ Dobit firme – Prvobitni prijedlog Vlade bio je da subvencije dobiju firme s dobiti manjom od 500.000 KM. Međutim, poslodavci su insistirali da se uzima u obzir dobit po radniku, a ne ukupna dobit firme. Trenutno se razmatra korekcija ovog kriterija.

✔ Broj radnika – Vlada je predložila da se subvencije ne dodjeljuju firmama koje imaju manji broj radnika nego prije donošenja uredbe o minimalcu. Udruženje poslodavaca se usprotivilo, tvrdeći da mnogi radnici sami napuštaju firme, a ne da su otpušteni. U toku je dogovor oko kompromisa, prema kojem bi se omogućilo da određeni procenat radnika (10-20%) može otići, a da firma i dalje ostane kvalifikovana za subvenciju.

✔ Iznos subvencije – Prema prijedlogu Vlade, kompanije bi dobijale subvencije na osnovu plata radnika prije povećanja minimalca. Subvencije bi bile podijeljene u četiri kategorije, gdje bi najveću pomoć dobili poslodavci čiji su radnici ranije bili prijavljeni na minimalnih 620 KM.

Poslodavci traže drugačiji model

Udruženje poslodavaca insistira na direktnoj refundaciji razlike u doprinosima, umjesto Vladi predloženog sistema koeficijenata. Prema njihovom prijedlogu, neke firme bi dobile punu refundaciju, dok bi druge dobile parcijalnu, zavisno od definisanih kriterija koji bi se naknadno usaglasili.

Budući da je za ovu svrhu u budžetu predviđeno 170 miliona KM, kriteriji će morati biti prilagođeni ovom iznosu.

Hoće li biti dogovora do ponedjeljka?

Iako su pregovori intenzivirani, još uvijek nema konačnog rješenja. Danas i tokom vikenda će se nastaviti razgovori, a konačan dogovor bi trebao biti predstavljen na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća u ponedjeljak. Ostaje da se vidi hoće li Vlada FBiH i poslodavci uspjeti pronaći zajednički jezik ili će neizvjesnost za radnike i firme potrajati još duže.