
Ministar pravde Bosne i Hercegovine, Davor Bunoza, izjavio je da su šanse za usvajanje ključnih reformskih zakona, uključujući i zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), do kraja juna minimalne, uprkos intenzivnom radu na njima. To ukazuje na moguće odlaganje puta BiH prema Evropskoj uniji i početku pregovora o članstvu.
U intervjuu za BHRT, Bunoza je istakao da je njegov nacrt zakona o VSTV-u rezultat širokih konsultacija sa svim ključnim akterima, uključujući VSTV i Venecijansku komisiju, koji su imali priliku dati amandmane. Međutim, neki od predloženih amandmana, poput olakšavanja obaveza prijave imovine, nisu prihvaćeni, jer su prema njegovim riječima, išli u pravcu smanjenja integriteta. On je dodao da su tehničke manjkavosti lako popravljive i da je spreman podržati dorade u Parlamentu.
Bunoza je također prebacio odgovornost na druge institucije, navodeći da je nakon što je zakon proslijeđen Vijeću ministara, dobio nove primjedbe koje treba ispraviti u Parlamentu.
Jedno od najspornijih pitanja je lokacija apelacijskog odjela Suda BiH. Bunoza priznaje da njegov prijedlog nije sadržavao konkretno rješenje, iako su drugi, poput kabineta predsjedavajućeg Vijeća ministara, predlagali Istočno Novo Sarajevo. On je naveo da je pokušavao s Istočnim Sarajevom, ali bez uspjeha, te da će to pitanje biti riješeno u narednih godinu dana, fokusirajući se sada na ključne teme poput kaznene nadležnosti i nezavisnosti drugostepenog odlučivanja.
Na pitanje da li je prijedlog za sjedište u Istočnom Novom Sarajevu politički ustupak SNSD-u, Bunoza je odgovorio da je to racionalna odluka zbog blizine državnog zatvora i nižih troškova, te da bi bio spreman i za Mostar.
Komentarišući optužbe da novi zakon o VSTV-u osnažuje etnički ključ, ministar je naveo da je trenutni sastav 100% etnički reguliran, dok novi zakon prepolovljava takve kvote, ističući da to nisu kvote, već minimalni standardi.
Kada je riječ o blokadama SNSD-a, Bunoza tvrdi da one nisu toliko značajne, i navodi da SNSD želi da Sud BiH bude nadležan samo za državne zakone, što, njegovim riječima, nije održivo. On je istakao da građanske parnice već 15 godina prolaze kroz Sud.
Na pitanje o mogućnosti promjena političkih partnera, Bunoza je oštro reagovao, ističući da ako Trojka ne podrži zakon o VSTV-u, ne treba mu ni zahvaljivati, te da odbijanje razgovora o izbornom zakonu narušava dogovor.
Što se tiče Dodikovih provokativnih izjava i osporavanja nadležnosti Suda BiH, ministar je izbjegao direktnu kritiku, navodeći da su svi jednaki pred zakonom i da prozivanje sudija šteti pravosuđu.
O zastoju u provjeri imovine sudija i tužilaca, Bunoza je rekao da je to isključivo nadležnost VSTV-a, te da se konačno popunjava tim koji će se time baviti.
Na kraju, Bunoza je skromno komentarisao vlastite zasluge u evropskim integracijama, ističući da nije učinio ništa više od svojih kolega, i branio bliske odnose HDZ-a i SNSD-a, naglašavajući da bez dogovora u vlasti nema pomaka ni u smjeni ministara ni u izboru ministra sigurnosti.