
Sredinom aprila u Tuzli je organizirana svečanost na kojoj je firma "Energoinvest“ predstavila, kako je kazao direktor Mirza Ustamujić, "prve domaće transformatore proizvedene u Bosni i Hercegovini, i to pod vlastitim brendom“.
To predstavljanje nazvano je "historijskim trenutkom za domaću industriju i novim početkom za kompaniju koja decenijama simbolizira tehnološku izvrsnost regiona“.
Radnici u Turskoj
U želji da javnosti u stvarnosti predstavimo navode novog menadžmenta "Energoinvesta“, predvođenog Ustamujićem, reporteri "Dnevnog avaza“ zatražili su posjetu postrojenju u kojem se "proizvode transformatori“.
Veoma ljubazni članovi kabineta direktora, a jedan od njih Alem Hodžić, nam je vrlo brzo iskoordinirao termin za posjetu postrojenju u Visokom, što je uskladio i s dolaskom direktora Ustamujića. U srijedu, 23. aprila, naši reporteri su stigli u Visoko, u poslovnu zonu Ozrakovići.
Tu nas je dočekao direktor Ustamujić.
U želji da obiđemo kompletna postrojenja bili smo onemogućeni, jer nam je rečeno "da je to nemoguće jer je to poslovna tajna“. Laički, naoko, prostor u kojem se "proizvode transformatori“ je manji, a na licu mjesta smo zatekli ukupno 4-5 radnika.
Kako nam je rečeno iz kabineta direktora, "ostali radnici su na obuci u Turskoj".
U Turskoj je, prema svemu sudeći, i kompletna suština ovog poduhvata. Jer je kompanija "Energoinvest“ sklopila ugovor o strateškom partnerstvu s turskom kompanijom "Ares Trafo“.
Na pitanje koliko dijelova ima transformator, Ustamujić je kazao da zaista ne može reći koliko dijelova ima transformator, s obzirom da ih je mnogo. Na naše pitanje koje dijelove proizvodi „Energoinvest“ odnosno firma „Energoin d.o.o.“, prvobitno je kazao da „proizvode transformatore u cjelini, kompletu, u Bosni i Hercegovini.
Uvozi se
A u nastavku izjave je kazao:
- Žica se namotava ovdje u Visokom. Vidjeli ste da se jezgra priprema ovdje. Vidjeli ste motalice za visoki i niski napon.
Potom je kazao da se u Visokom, ipak, ne proizvode svi dijelovi. Ustamujić je dodao da se u ovoj fabrici ne proizvode svi dijelovi, već dio, a dio komponente se uvozi.
- Dio komponenti transformatora se uvozi. Ovdje se rade finalno sklapanje i završno testiranje. Sve se sklopi, uradi i testira. Kad se uradi finalna priprema, nakon testiranja ide u prodaju. Ako prođe, dobije certifikate i ostalo i dalje ide u prodaju – kazao je za naš list Ustamujić.
Velike riječi
Tokom svečanosti u Tuzli, kada je izvršena prezentacija transformatora, Ustamujić se obratio velikim riječima:
- Za nas je ovo simbol patriotizma, zajedničkog rada i vjere u domaće znanje jer, kada vjerujemo u sebe, nema granica. Ovo je početak nove industrijske ere za BiH. Ovo je i najljepši poklon za 74 godine postojanja kompanije „Energoinvest“ koja još jednom potvrđuje da snaga transformacije dolazi kao posljedica vizije i želje, ljubavi prema onome što radite, da pazite šta sanjate – jer ipak može da se dogodi ako ste dovoljno uporni.
Šta su transformatori?
Transformator je električni uređaj bez pokretnih dijelova koji međuinduktivno povezuje dva električna strujna kruga izmjenične struje i izmjeničnu električnu struju zadanog električnog napona pretvara u izmjeničnu električnu struju višeg ili nižeg električnog napona. Glavni su dijelovi transformatora magnetska jezgra i najmanje dva međusobno odvojena namota (tzv. primar i sekundar) s izolacijom (osim kod autotransformatora). U jednofaznom se transformatoru primar i sekundar u načelu sastoji od jednog, a u trofaznom od tri namota, piše Avaz.