
Ustavni sud Moldavije donio je odluku da prizna rezultate referenduma održanog 20. oktobra, na kojem je tanka većina birača izrazila podršku težnjama zemlje za pridruživanje Evropskoj uniji.
Ova presuda, objavljena u četvrtak od strane predsjednika suda, označava važan korak ka potencijalnoj promjeni ustava koja bi učvrstila evropski put Moldavije kao njen strateški cilj.
Prema informacijama iz Centralne izborne komisije Moldavije, sa 98,20 posto prebrojanih glasova, za uključivanje evropskog puta Moldavije u Ustav glasalo je 50,03 posto birača, dok je 49,97 posto bilo protiv. U konkretnim brojkama, to znači da je 730.832 građana Moldavije podržalo članstvo u EU, dok je 730.088 bilo protiv. Važno je napomenuti da ostaje određeni broj glasova za prebrojavanje, koji se uglavnom odnosi na biračka mjesta u inostranstvu, posebno u Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama.
Referendum je organizovan paralelno s predsjedničkim izborima, a građanima je postavljeno pitanje: “Da li podržavate izmjenu ustava kako bi se Republika Moldavija pridružila Evropskoj uniji?” Ovaj prijedlog, koji se našao na glasanju, uključivao je obavezu ispunjenja uslova potrebnih za članstvo u EU, a bio je predložen od strane vladajućih stranaka zbog rastuće moći proruski orijentisanih snaga u zemlji.
Iako su rezultati referenduma bili predmet kontroverzi i optužbi za miješanje u izbore, sudska odluka otvara vrata za daljnje korake Moldavije prema integraciji s EU, što predstavlja značajan razvoj u političkom pejzažu ove istočnoevropske zemlje.