U srcu Modriče, malog grada poznatog po tradicionalnim vrijednostima i poštovanju vjerskih normi, dogodio se skandal koji je potresao ne samo lokalnu zajednicu već i širu javnost.
Proslava koja bi, u svakom drugom slučaju, bila tek obična svadba, pretvorila se u simbol moralnog sunovrata kada se na stolu pojavio bivši imam Čaršijske džamije i bivši predsjednik Medžlisa Islamske zajednice Modriča, Adnan ef. Kavazović, u ulozi koja je daleko od primjerne – plešući na stolu usred slavlja.
Ono što ovaj događaj čini još kontroverznijim jeste da je Adnan ef. Kavazović do nedavno bio uzor zajednici, propovijedajući moralne vrijednosti i skromnost, te postavljajući se kao duhovni vođa. Međutim, njegovo ponašanje na ovom slavlju ne može se lako opravdati ni vjerskim ni etičkim normama. Štaviše, njegova karijera pokazuje da se od vjerskog predvodnika okrenuo ka biznisu i politici, koristeći prethodne funkcije kao odskočnu dasku za vlastitu korist.
Njegova supruga, Amina Kavazović, inače bivša predsjednica Regionalnog odbora SDA Sjeverna Bosna i članica Glavnog odbora SDA, prešla je u stranku BH Zeleni, koju vodi Sevlid Hurtić. Hurtić ju je, nakon imenovanja na poziciju ministra, odmah postavio za svoju savjetnicu. Ovaj politički transfer nije prošao nezapaženo, a sada su se pojavila dodatna pitanja o tome kako se stranka koja propagira moralne vrijednosti može pomiriti sa ovakvim ponašanjem svoje regionalne liderke i njenog supruga.
Od imama do plesača – gubitak povjerenja?
Ples na stolu u privatnoj atmosferi možda bi u nekim slučajevima bio trivijalnost, ali kada to čini bivši imam i lider Islamske zajednice, to postaje pitanje odgovornosti. Njegova uloga nosila je težinu moralnog primjera, ne samo za vjernike u Modriči već i širom Bosne i Hercegovine. Njegovo ponašanje dovodi u pitanje vjerodostojnost vjerskih vođa, koji bi trebali biti svjetionici skromnosti i duhovnih vrijednosti. Adnan ef. Kavazović, umjesto toga, pretvorio se u učesnika spektakla koji unosi sramotu u zajednicu i razočarenje među vjernike.
Kako se mijenja percepcija duhovnih lidera?
Ovo je samo jedan u nizu sličnih slučajeva gdje vjerski i politički lideri pokazuju dvostruke standarde – jedno lice za javnost, a drugo za privatne trenutke. U ovom slučaju, kada bivši imam i osoba koja je donedavno predstavljala Islamsku zajednicu postupa na način koji je potpuno suprotan vjerskim normama, postavlja se pitanje koliko su takvi pojedinci dostojni vođenja zajednice. Njegov prelazak iz vjerskog vođe u političku i poslovnu sferu samo dodatno naglašava licemjerje s kojim se suočavamo.
Gdje su granice?
Niko ne osporava pravo pojedinca da slavi, ali kada neko preuzme javnu funkciju, njegovi postupci moraju biti u skladu s odgovornostima koje ta funkcija nosi. Adnan ef. Kavazović više nije samo privatna osoba; on je bivši lider Islamske zajednice, bivši predsjednik Medžlisa Modriča, i osoba koja je sada povezana s političkim ambicijama i poslovnim interesima. Njegovo ponašanje postavlja pitanje granica – koliko daleko su naši vjerski i politički vođe spremni ići u kompromitovanju vlastitog moralnog autoriteta?
Šta dalje?
Ovaj incident je simptom dublje društvene bolesti, gdje licemjerje i dvostruki standardi postaju sve prihvaćeniji. Kada vjerski lideri poput Adnana ef. Kavazovića zaborave na svoju odgovornost, to šalje poruku da moral i dostojanstvo više nisu temeljni principi na kojima počiva društvo. Pitanje koje ostaje jeste – kako vratiti povjerenje u ljude na pozicijama autoriteta?
Incident Adnana ef. Kavazovića neće biti brzo zaboravljen, a njegova i uloga njegove supruge Amine Kavazović u društvenom i političkom životu sada su pod većim reflektorom nego ikad prije. Njihovi budući koraci, i to ne samo na političkoj sceni, već i unutar vlastitih zajednica, bit će pomno praćeni.