VELIKA ŠPIJUNSKA OPERACIJA POTRESA BLISKI ISTOK

“Mossad iz Indije”: Tajni softver razotkrio masovno curenje podataka iz Irana i Zaljeva prema Izraelu

Mosad spijuniranje

Objavljen je izvještaj u kojem je otkriveno veliko izraelsko hakiranje vladinih softvera u Iranu, koje je ciljalo matične knjige, podatke o pasošima, aerodromske sisteme i vojnu opremu.

U izvještaju pod naslovom „Kako je softver za hakiranje ušao u zemlju?“, navodi se da su Indijci u posljednje dvije decenije u velikoj mjeri dominirali softverskom industrijom, zbog čega su države Zaljeva i Iran sve više posezali za softverima i programerima iz Indije.

Dodaje se da su brojni programi koji su razvijeni u Indiji, a korišteni u vladinim uredima u Iranu, zapravo služili za prenos osjetljivih informacija Izraelu.

Prema izvještaju, ovi zaključci su došli nakon bezbjednosne istrage koja je uslijedila nakon sofisticiranog upada Mossada u informacione servere u Iranu.

Istraga, provedena u saradnji sa savjetnicima iz Kine i Rusije, pokazala je zabrinjavajuće rezultate o široko rasprostranjenoj upotrebi stranih softvera indijskog porijekla.

Tvrdi se da je komunikacija između indijskih programera i sumnjivih strana ostvarivana putem Starlink satelitske mreže, internet usluge koju je razvio Elon Musk.

Objašnjeno je da su mnogi indijski softveri koji se koriste u Iranu zapravo izraelski i da sadrže „backdoor“ programe koji direktno šalju podatke Izraelu.

U te podatke spadaju osjetljive informacije kao što su matične knjige, podaci o pasošima, aerodromski sistemi i slični podaci.

Najalarmantnije je što ovaj softver ponekad može onesposobiti vojnu opremu i omogućiti daljinsku kontrolu.

Navodi se da se slični softveri koriste i u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Saudijskoj Arabiji, Kataru i Kuvajtu.

To znači da su kretanje ljudi, registracione aktivnosti, pa čak i civilna i vojna infrastruktura u tim državama, izloženi izraelskom nadzoru.

Otkrivanje ove afere u Iranu izazvalo je veliku krizu u pomenutim državama.

Ti softveri nisu prikupljali samo osjetljive civilne podatke, već su u nekim slučajevima onesposobljavali važne vojne sisteme i doveli u opasnost iranske odbrambene kapacitete.

Također se napominje da su ranije upućena upozorenja raznim institucijama u zemlji na korištenje platformi kao što su Digikala i Snapp, državnih poštanskih sistema i različitih registracionih usluga, koje bi mogle biti podložne vanjskom hakiranju.

Do trenutka objavljivanja ovog izvještaja, indijska vlada se nije oglasila, a izraelski zvaničnici nisu komentarisali izvještaje.