
Dok Tužilaštvo BiH istražuje blokadu privođenja Milorada Dodika, entitetski MUP RS uzvraća udarom – krivičnim prijavama protiv inspektora SIPA-e koji su pokušali provesti zakon.
Pravnici upozoravaju: pravna država je mrtva, a RS sprovodi strategiju potpunog rušenja državnih institucija.
U pravosudno-političkom ratu koji sve više razdire temelje Bosne i Hercegovine, novo poglavlje pišu vlasti Republike Srpske, koje su prošle sedmice podnijele krivičnu prijavu protiv sedam inspektora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), jer su pokušali uhapsiti Milorada Dodika po nalogu Suda BiH. Umjesto da izvršenje sudske naredbe bude čin poštivanja zakona, ono je postalo povod za institucionalni progon državnih službenika, i to od strane entitetske policije.
Policijska uprava Istočno Sarajevo, uz podršku vrha MUP-a RS, odlučila je prijaviti inspektore SIPA-e za “protivpravno lišenje slobode – pokušaj” i “zloupotrebu službenog položaja”. Prijava je podnesena 6. maja, a javnosti nije ponuđeno nijedno obrazloženje. U međuvremenu, svi upiti ostali su bez odgovora. Policija šuti, a izvori iz Tužilaštva RS nezvanično priznaju – nisu sretni što su uvučeni u politički manevar.
Izvori bliski Tužilaštvu otkrivaju da je ovo za njih “vruć krompir” koji im je pao u ruke, bez zakonskog utemeljenja i sa očiglednim političkim porukama. Jedini pravni ishod koji vide jeste odbacivanje prijave – ali i to bi, paradoksalno, moglo izazvati bijes vlasti RS koje Tužilaštvo RS pokušavaju pretvoriti u alat za obračun sa državnim institucijama.
PRAVO POD PRITISKOM POLITIKE
Pravnici jasno ističu – entitetske pravosudne institucije nemaju nikakvu nadležnost nad državnim organima. Međutim, sve je manje onih koji vjeruju da se ovdje radi o pravu. Profesor Armin Kržalić sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije kaže da je riječ o nastavku strategije Milorada Dodika da se onesposobi svaka funkcionalna državna struktura.
– Ovo je institucionalni udar, savršeno usklađen s politikom vlasti RS da oslabi pravosuđe i sigurnosne agencije na državnom nivou. Stvara se klima pravne nesigurnosti, posebno za one koji pokušavaju raditi svoj posao u okviru zakona, ističe Kržalić.
Dodaje kako je upravo u nepostupanju po potjernici i naredbi Suda BiH napravljena ogromna greška – jer Dodik nije priveden, iako su svi zakonski uslovi za to bili ispunjeni. Umjesto da SIPA dobije institucionalnu zaštitu za provedbu zakona, ona se sada suočava sa represijom – i to iz entitetskih struktura koje očigledno ne priznaju državne institucije.
PARALELNI SISTEM ILI POGREB PRAVNE DRŽAVE?
Dramatično upozorenje stiže i od banjalučkog advokata Aleksandra Jokića koji otvoreno kaže da se ovaj slučaj više ne može tumačiti kroz prizmu prava.
– Pravo je mrtvo. Pravna država u BiH nikada nije ni rođena. Institucije su svedene na formalnosti koje služe za slikanje i podnošenje ceremonijalnih krivičnih prijava bez ikakve namjere da se zakon zaista primijeni – posebno ne prema moćnima, kaže Jokić.
U međuvremenu, SIPA je uzvratila izvještajem Tužilaštvu BiH protiv pripadnika MUP-a RS koji su spriječili hapšenje Dodika. Prijavljeni su za “sprečavanje službenog lica u vršenju službene dužnosti” i “pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela”.
POLITIČKA BLOKADA ZAKONA
Podsjetimo, pripadnici SIPA-e su 23. aprila pokušali sprovesti nalog Suda BiH za privođenje Milorada Dodika u Istočnom Sarajevu. Međutim, u tome su ih spriječili naoružani pripadnici MUP-a RS i Dodikovo privatno obezbjeđenje. Nakon toga, vlasti RS su pokrenule kontraofanzivu – kroz spornu zakonodavnu inicijativu o zabrani djelovanja državnih institucija na teritoriji RS.
Taj zakon je Ustavni sud BiH odmah suspendovao, ali vlasti RS otvoreno najavljuju da njegove odluke ne priznaju. Uprkos svemu, SIPA nastavlja djelovati u entitetu – iako je jasno da svaki budući pokušaj provedbe zakona može dovesti do fizičkog sukoba policijskih snaga u zemlji.
NEVJEROVATNO: PRAVNA ANARHIJA I PRIJETNJE SLUŽBENICIMA
Prema Kržaliću, ova situacija stvara ozbiljan sigurnosni rizik i gura državu u još dublju političku krizu. Nesprovođenje naloga za hapšenje Dodika i nastavak osporavanja legitimiteta SIPA-e vodi ka opasnoj polarizaciji društva i urušavanju povjerenja u institucije.
– Građani sve više osjećaju da zakon ne vrijedi za sve jednako. To stvara osjećaj nesigurnosti i otvara prostor za zloupotrebe. Politička instrumentalizacija policije i pravosuđa direktna je prijetnja stabilnosti zemlje, upozorava on.
KOME JE DODIK NEDODIRLJIV?
U konačnici, pravo u Bosni i Hercegovini se raspada pred našim očima. S jedne strane, državne agencije pokušavaju provesti sudske odluke. S druge strane, entitetske institucije ih u tome onemogućavaju, a zatim protiv njih podnose prijave – kao da su oni kriminalci. Sve to dok se Dodik, uz političku zaštitu i institucionalnu sabotažu, slobodno kreće i otvoreno ismijava državni sistem.
I dok SIPA-ini inspektori dobijaju prijave, a tužioci strepe od reakcija politike, jedno je jasno – Bosna i Hercegovina je sve dalje od vladavine prava, a sve bliže pravnom i institucionalnom kolapsu.