
Na drugostepenu sudsku odluku u parničnim postupcima u BiH čeka se i po pet godina, potvrđeno je iz Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTS) BiH.
"Tu u suštini imamo najveće kašnjenje u nekoliko drugostepenih sudova, u sarajevskom sudu, gdje se šest pa i sedam godina čekalo na drugostepenu odluku. U zadnjih nekoliko godina to je nešto kraće, ali se i sad čeka pet godina. Mi cijenimo da se dobar dio žalbi podnosi iz kalkulantskih razloga, tamo gdje je očigledno da nema šansi na uspjeh", rekao je predsjednik VSTS-a Halid Lagumdžija.
On je to izjavio juče u Sarajevu, gdje je održana završna konferencija projekta "Unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH - treća faza", a koji je VSTS tokom prethodne tri godine implementirao uz podršku Vlade Švedske i u saradnji sa Sudskom administracijom Švedske i Agencijom za izvršenje Švedske.
Lagumdžija je naglasio da je u BiH neophodno sprovođenje reforme krivičnog sudovanja i borbe protiv organizovanog kriminala, kao i reformi krivičnog i izvršnog postupka.
Prema njegovim riječima, tri su bitna segmenta ovog projekta - krivično sudovanje i borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, zatim građanska oblast, gdje pravosuđe u BiH ima veliki problem, kao i izvršni postupak.
On je naveo da su švedski partneri sugerisali pravosuđu BiH da treba da promijeni strukturu zaposlenih i da zaposli više mladih pravnika i pripravnika, koji treba da pomognu sudijama i tužiocima da se ne bave administrativnim poslovima, nego da se posvete vođenjima ročišta i izradama sudskih odluka.
Prema njegovim riječima, druga bitna komponenta je reforma žalbenog parničnog postupka, gdje se bilježi kašnjenje u nekoliko drugostepenih sudova. Treća važna komponenta je, kako je dodao, reforma izvršnog postupka.
"Mi smo sa izvršnom i zakonodavnom vlašću pokušavali i do sada doći do rješenja, jer je izvršni postupak kruna sudskog postupka", rekao je Lagumdžija.
On je ukazao da može biti donesena presuda, ali da, ako se ona ne može realizovati, od toga nema ništa. Lagumdžija je naglasio da je rak-rana krivičnog sudovanja u BiH potvrđivanje optužnice.
"Tužioci u prvoj fazi moraju raditi svoj posao do kraja profesionalno i korektno, i ne dozvoliti da im to rade policijske agencije, nego oni moraju rukovoditi istragom, tako da svemu onom što nije suštinski za optuženje, ne treba dozvoliti da ide u fazu glavnog pretresa", rekao je Lagumdžija.
Ludvig Beking, rukovodilac Jedinice za međunarodne odnose u Švedskoj sudskoj administraciji, kazao je da ova institucija duboko cijeni dugogodišnju saradnju i razmjenu iskustava sa pravosuđem u BiH.
"Mi sarađujemo na rješavanju svih problema na kolegijalnom i stručnom nivou, sudije sa sudijama, tužioci sa tužiocima, sve s ciljem postizanja veće efikasnosti rada sudova i transparentnosti sudskog postupka".