IZAZVALO VELIKO NEZADOVOLJSTVO I RASPRAVU U JAVNOSTI

Na Jahorini uklonjena zastava BiH, koju su postavili pripadnici GSS iz Novog Grada

Zastava Bi H Jahorina

Nakon što su pripadnici Gorske službe spašavanja (GSS) iz Novog Grada u subotu postavili zastavu Bosne i Hercegovine na jedan od vrhova Jahorine, Košuta, koji se nalazi u Federaciji BiH, zastava je u ponedjeljak iznenada uklonjena.

Ova akcija izazvala je veliko nezadovoljstvo i raspravu u javnosti.

Nedeljko Elek, predsjednik Nadzornog odbora OC Jahorina, potvrdio je da se na Jahorini neće vijoriti nijedna zastava osim zastave Republike Srpske. On je naglasio da je visina jarbola na kojem je bila postavljena zastava BiH iznosila 12 metara, simbolizirajući visoki duh zajedništva koji je nažalost kratko trajao.

"Radi se o lokalitetu na kojem se nekada nalazio komunikacijski radarski centar JNA avijacije i protivavionske odbrane," izjavio je načelnik općine Novi Grad, Semir Efendić. "Zanimljivo je da je ovaj položaj JNA bio na meti NATO udara 1995. godine kada su uništeni radarski sistemi. Prema Dejtonskom sporazumu, ovaj dio Jahorine pripao je Federaciji BiH, odnosno općini Trnovo. Malo je poznato da jugoistočni dio planine Jahorina pripada Federaciji BiH, dok se sjeverozapadni dio, gdje se nalazi Ski centar Jahorina, nalazi na teritoriji Republike Srpske."

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Dok se političke tenzije nastavljaju, GSS Novi Grad ostaje simbol nade i hrabrosti. Ova nevjerojatna organizacija ne samo da pomaže u akcijama spašavanja širom Bosne i Hercegovine, već su se posebno istakli svojom neumornom pomoći nakon razornog zemljotresa u Turskoj. Tamo su, pod ruševinama grada Hatay, izvučeni izuzetno važni preživjeli - 10 osoba koje su zahvaljujući njihovoj hrabrosti i stručnosti dobile novu priliku za život.

I dok se zastava BiH povukla, duh zajedništva i hrabrosti nastavlja da se širi kroz djela GSS Novi Grad, pokazujući da prava snaga leži u jedinstvu i pomoći onima kojima je najpotrebnija.