KINESKA TEHNOLOGIJA, HERCEGOVAČKO SUNCE I EVROPSKI APETITI

Na Komanju Brdu niče energetski div: Počela gradnja najveće solarne elektrane u BiH

solarne elektrane

Stolac više nije samo grad bogate historije i kulturnog naslijeđa – od sada je i lokacija najveće solarne elektrane u Bosni i Hercegovini. Simboličnim polaganjem kamena temeljca na Komanju Brdu ozvaničen je početak izgradnje fotonaponske elektrane snage 125 megavata (MWp), koja će Bosnu i Hercegovinu ozbiljno pozicionirati na energetskoj mapi regiona kada su u pitanju obnovljivi izvori.

Radi se o projektu pod nazivom Komanje Brdo Solar Power Plant, vrijednom približno 100 miliona eura, koji bi, po završetku, trebao godišnje proizvoditi do 200 miliona kilovat-sati (kWh) električne energije tokom naredne tri decenije.

Ceremoniji početka radova prisustvovali su gradonačelnik Stoca Stjepan Bošković, predstavnici domaće kompanije Aurora Solar d.o.o., te strateškog izvođača radova – kineske korporacije NORINCO International, inače jednog od globalnih lidera u oblasti infrastrukture i tehnologije.

Građevinski radovi su zvanično započeli 28. aprila 2025. godine, a završetak projekta planiran je u roku od jedne godine. To znači da bi Bosna i Hercegovina već 2026. godine mogla imati u pogonu objekat koji svojom snagom i infrastrukturom nadilazi sve dosadašnje projekte solarne energije u zemlji.

Ali ovo nije samo infrastrukturna vijest. Grad Stolac, koji je već godinama prepoznat kao prostor s ogromnim solarnim potencijalom, sada postaje i finansijski korisnik ovog poduhvata. Prema procjenama, lokalna zajednica bi godišnje mogla prihodovati između tri i četiri miliona konvertibilnih maraka, i to kroz koncesione naknade i komunalne doprinose, što će u značajnoj mjeri olakšati finansiranje lokalnih potreba, infrastrukture i razvojnih programa.

O važnosti ove investicije govori i činjenica da je Komanje Brdo dobilo centralno mjesto u nacrtu Prostornog plana za period 2024–2034, gdje se upravo ova lokacija ističe kao ključna tačka energetske tranzicije u jugoistočnoj Bosni i Hercegovini.

Kineska firma NORINCO, poznata po projektima širom svijeta, koristi najmoderniju tehnologiju u izgradnji solarnih elektrana, a uključivanje domaće firme Aurora Solar ukazuje na pokušaj uspostavljanja partnerskog odnosa između stranog kapitala i lokalnog znanja.

Na terenu koji je decenijama bio zanemaren, niče projekt koji bi mogao simbolizirati novu eru za BiH – eru u kojoj prirodni resursi, pametno iskorišteni, mogu značiti i energetski suverenitet i lokalni razvoj.

U zemlji koja se godinama bori s energetskom ovisnošću, zagađenjem i političkom inertnošću po pitanju ekologije, Komanje Brdo šalje snažnu poruku: BiH ima sunce, ima potencijal i – ako se hoće – ima budućnost.