OPREZ

Na ovaj simptom mioma često ne obraćamo pažnju

Zdravlje

Mnoge žene imaju miome, a da toga nisu ni svjesne.

Međutim, tumor mišićnog tkiva materice može znatno smanjiti kvalitet življenja oboljele osobe.

Miomi su kod žena širokorasprostranjeni, benigni tumori. Sam uzrok nastanka mioma naučnicima i dalje nije u potpunosti poznat, međutim, određeni faktora rizika su poznati, kao i činjenica da hormoni igraju veliku ulogu u nastanku mioma.

Tipični simptomi mioma

Između 30. i 50. godine, uglavnom žene razvijaju jedan ili više mioma. Tačnije rečeno, jedna od tri žene starije od 30 godina ima miome. Dok neke žene ni ne primjećuju postojanje okruglastih tumora u mišićima materice, druge žene se susreću sa ozbiljnijim teškoćama.

Najčešći simptomi jesu jaki menstrualni bolovi i izražen nagon za mokrenjem. Važno je imati na umu da miomi mogu u krajnjoj liniji dovesti do neplodnosti žena.

Jačina tegoba najčešće zavisi od veličine i konkretnog mjesta nastanka ovog benignog tumora. Tako da manji miomi koji nastaju ispod sluznice materice mogu izazvati jaka mjesečna krvarenja, s obzirom na to da se kroz ovo otpuštanje povećava površina sluzokože materice.

Takođe se može desiti i da miom u sluzokoži materice tokom menstruacije ograniči kontrakcije i na taj način spriječi izlučivanje sluzokože kroz cervikalni kanal. Zbog ovoga može doći do jakog krvarenja. Sa druge strane, miom i do veličine prečnika 12cm u blizini peritoneuma ne mora predstavljati problem.

Zbog prisustva mioma mogu se javiti različiti simptomi, a najviše zavise od mjesta gdje se miom nalazi, a vezani su i za sam menstrualni ciklus, pa se simptomi mogu pogoršati prije i za vrijeme same menstruacije.

Signali koji mogu ukazivati na postojanje fibroida:

Dugo i obilno menstrualno krvarenje

Atipično krvarenje (krvarenje izvan menstrualnog perioda)

Bol u donjem dijelu abdomena

Nagon za mokrenjem i osećaj pritiska u mokraćnoj bešici

Neplodnost

Bol u donjem dijelu leđa

Bolovi tokom intimnih odnosa

Ukoliko postoji i najmanja sumnja da je miom nastao, svakako treba odmah posjetiti ginekologa. Određeni testovi i ultrazvučni pregled će potvrditi ili ukloniti vaše sumnje.

Bolove takođe treba provjeriti jer postoji mogućnost i da je u pitanju i endometrioza, benigna bolest kod žena, kod koje se mali komadi endometrijuma, unutrašnjeg tkiva materice, mogu pronaći izvan materice.

Menstrualnih bolova ne treba da se plašite previše, jer su oni sastavni dio ovog procesa u organizmu, ali nikako ne treba da prihvatate i trpite bol, već da uradite neophodne preglede.