
Parlament Republike Srpske sinoć je raspravljao o Prijedlogu zakona koji predlaže izmjene u korištenju zastave, grba i himne ovog entiteta, uz mogućnost isticanja obilježja i izvođenja himni drugih država u određenim prilikama.
Rasprava se nastavlja danas u Narodnoj skupštini, gdje će se razmotriti i dodatne zakonske prijedloge, uključujući promjene Zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, koje se odnose na kulturno-historijsko nasljeđe u skladu s Aneksom 8. Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Prijedlog zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne predviđa uvođenje novih stavki u zakonodavni okvir, prema kojima bi, zajedno s isticanjem simbola Republike Srpske, mogle biti izložene zastave i grbovi stranih država s kojima entitet ima specijalne odnose, kao i države koje dijele kulturno i historijsko nasljeđe s građanima ili narodima Republike Srpske. Ovaj amandman omogućava da u specifičnim okolnostima zastave i grbovi drugih država postanu vidljiviji u javnim i državnim ceremonijama unutar Republike Srpske.
Historijski gledano, simboli poput grba Nemanjića i himne "Bože pravde" dugo su korišteni u Republici Srpskoj, sve do 2007. godine kada ih je Ustavni sud Bosne i Hercegovine osporio zbog diskriminatornih elemenata prema građanima koji nisu srpske nacionalnosti. Od tada, Republika Srpska je uvela novi entitetski grb i himnu "Moja Republika" kako bi ispoštovala presude Suda.
Međutim, sinoćnja sjednica donijela je burnu raspravu oko predloženih izmjena, pri čemu je naglašeno da ovakve izmjene zakona nose implikacije koje se ne tiču samo simbolike, već i osjetljivih pitanja identiteta i međunacionalnih odnosa unutar Bosne i Hercegovine. Upozorava se da bi donošenje ovog zakona moglo ojačati separatističke težnje među građanima srpske nacionalnosti, čime se ponovno otvaraju pitanja autonomije i pripadnosti Bosne i Hercegovine kao jedinstvene države.
Pojedini politički predstavnici smatraju da zakon ima korijene u takozvanom "Svesrpskom saboru", čime bi se stvorio okvir za jačanje koncepta "srpskog sveta", a simboli kao što su grb i himna Nemanjića ovim zakonom ulaze u službenu upotrebu u entitetu. Time se, kako ističu kritičari, narušava ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine te zanemaruju odluke Ustavnog suda BiH.
Ukoliko zakon bude usvojen, očekuje se podnošenje apelacije Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine kako bi se spriječila njegova primjena i otklonili elementi koji su ranije okarakterisani kao diskriminatorni prema nesrpskim građanima. Ova inicijativa smatra se pokušajem uzurpacije zvaničnih državnih obilježja i historijske baštine Bosne i Hercegovine, što može dodatno destabilizirati političku situaciju u zemlji.