EKSTREMNO BOGATSTVO I DRUŠTVENA NEJEDNAKOST U VELIKOJ BRITANIJI

Najbogatijih 50 porodica u Velikoj Britaniji ima više imovine nego polovina populacije

Zastava Velika Britanija
Foto © X.com

Najnovija analiza organizacije Equality Trust pokazuje da najbogatijih 50 porodica u Velikoj Britaniji posjeduje više bogatstva nego najsiromašnijih 50% populacije, što znači da njihova ukupna imovina nadmašuje bogatstvo oko 34 miliona ljudi.

Broj milijardera u Velikoj Britaniji porastao je sa 15 u 1990. godini na 165 u 2024., što dodatno ukazuje na duboku nejednakost u raspodjeli bogatstva, navodi The Guardian, prenosi Tanjug.

Prosječno bogatstvo milijardera poraslo je za preko 1.000% u posljednje tri decenije, dok su društvene nejednakosti postale još izraženije. Organizacija Equality Trust opisuje ovaj fenomen kao „vampirski karakter“ ekstremnog bogatstva koje, prema njihovoj ocjeni, podriva zdravlje i dobrobit društva.

"Dva najbogatija milijardera danas posjeduju više nego cijela lista milijardera iz 1990. godine zajedno", navodi se u izvještaju.

Veliki dio akumuliranog bogatstva dolazi iz naslijeđa, finansijskih spekulacija i vlasništva nad nekretninama, sektorima koje Equality Trust smatra destruktivnim za zajednice i okoliš, i koji ne doprinose ciljevima poput zelene tranzicije ili rješavanja stambene krize.

Izvršna direktorica Equality Trusta, Prija Sani-Nikolas, upozorava: "Ekstremno bogatstvo je egzistencijalno pitanje. Da bismo preživjeli kao društvo, moramo iz temelja promijeniti ekonomske strukture i prepoznati štetnost same pojave milijardera."

Sličan stav dijeli i Julia Davis iz organizacije Patriotski milioneri Velike Britanije, koja kritikuje mit o milijarderima kao stvarateljima radnih mjesta. "U praksi oni uništavaju radna mjesta jer konsolidacijom moći male i srednje firme jednostavno nestaju," upozorava Davis.

Ekonomista Bendžamin Tipet sa londonskog Kings koledža izračunao je da bi porez od samo dva posto na bogatstvo najimućnijih tokom posljednjih 30 godina generisao 155 milijardi funti, što bi danas vrijedjelo oko 325 milijardi funti — dovoljno da se svakom domaćinstvu u Britaniji isplati više od 11.000 funti.

Politička ekonomistkinja Fernanda Balata iz organizacije New Economics Foundation predlaže uvođenje koncepta „linije ekstremnog bogatstva“, koja označava tačku u kojoj koncentracija bogatstva postaje društveno štetna, i smatra da bi taj okvir trebao biti osnova nove poreske i fiskalne politike u Velikoj Britaniji.