MINISTARSTVO ODBILO ŽALBU, ZAIMOVIĆ U TRCI S VREMENOM

Nakon odbijene žalbe: Zaimović mora biti razriješen, ali pravna borba se nastavlja

Tarik Zaimovic

Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo donijelo je konačnu odluku o odbijanju žalbe Univerziteta u Sarajevu na prvostepeno rješenje Kantonalne uprave za inspekcijske poslove (KUIP), koja se odnosi na poništenje imenovanja Tarika Zaimovića za rektora.

Prema informacijama koje su dostupne, rok za provođenje ove odluke iznosi deset dana od dana kada Univerzitet zaprimiti zvanično rješenje. To znači da će Zaimović biti dužan da bude razriješen sa funkcije rektora u ovom periodu, iako postoji mogućnost da Univerzitet pokrene upravni spor protiv ove odluke. Međutim, treba naglasiti da pokretanje upravnog spora ne odlaže izvršenje odluke, što znači da Zaimović mora biti smijenjen u predviđenom roku. Ako sud u postupku odluči da postoji osnov za privremenu mjeru, može donijeti privremenu odluku koja bi mogla obustaviti izvršenje smjene, ali to zavisi od daljnjih pravnih postupaka.

Nakon smjene rektora, mora se imenovati vršilac dužnosti rektora, a ovo imenovanje će biti realizirano na sjednici Senata Univerziteta. Sazivanje ove sjednice izaziva određena pravna pitanja, jer postoje oprečna tumačenja u vezi sa mogućnošću Tarika Zaimovića da sam sazove sjednicu Senata. Naime, s obzirom na to da je imenovanje izvršeno uz navodna proceduralna kršenja, postoje dvojbe da li Zaimović može preduzeti ovaj korak. Ukoliko on odluči da ne sazove sjednicu, postoji i mogućnost da se izaberu druga tijela koja bi mogla imenovati vršioca dužnosti predsjedavajućeg Senata, koji bi onda preuzeo odgovornost za sazivanje sjednice.

Za sada, Zaimović nije zaprimio službeno obavještenje o odbijanju žalbe, već je vijest saznao iz medija. On tvrdi da, sve dok zvanično ne zaprimaju odluku, nisu u mogućnosti da detaljno analiziraju obrazloženje Ministarstva. Zaimović je insistirao na činjenici da je Senat Univerziteta nadležan za izbor i razrješenje rektora, te da ni Inspekcija, ni Ministarstvo nemaju mandat da se miješaju u ovaj proces. Takođe, ističe da bi bilo kakvo miješanje u izbor rektora bilo neprihvatljivo i predstavljalo bi kršenje autonomije Univerziteta.

Međutim, Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade u svom rješenju jasno je istaklo da se nije miješalo u izbor rektora, već da je osporeno zakonito postupanje u procesu imenovanja. U rješenju Ministarstva navodi se da nije došlo do ugrožavanja autonomije Univerziteta, jer nije bilo nametanja određenih kandidata, nego isključivo ukazivanje na nepravilnosti u postupku imenovanja. Ministarstvo je ponovilo da nikakva prava Univerziteta nisu osporena u vezi sa slobodom izbora svojih predstavnika, ali je naglašeno da se u svim procesima mora poštovati vladavina prava, uključujući i zakonske procedure.

Ovo pitanje postavlja šire pitanje o balansiranju autonomije visokoškolskih institucija i poštovanja zakonskih okvira, koji su neophodni za očuvanje pravnog sistema i borbu protiv proceduralnih nepravilnosti. U ovoj situaciji, Ministarstvo je iskoristilo svoje nadležnosti da osigura da postupak bude usklađen sa zakonima, iako Zaimović i dio akademske zajednice smatraju da je riječ o prekomjernom miješanju u unutrašnje poslove Univerziteta.