KLJUČNO "OSIGURATI DA UKRAJINA BUDE U ŠTO BOLJOJ POZICIJI"

NATO drži u tajnosti strategiju mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine

Mark Rutte
Foto © EPA

NATO saveznici razvili su strategiju za vođenje mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine, ali njene detalje zadržavaju u tajnosti, izjavio je glavni sekretar Saveza Mark Rutte.

U intervjuu za njemački Bild, Rutte je istakao važnost osiguravanja da Ukrajina bude u što boljoj poziciji, naglašavajući kontinuitet u isporuci oružja i obuci ukrajinskih vojnika. “Ključno je da Ukrajina ostane snažna i sposobna za pregovaranje sa pozicije snage”, rekao je Rutte.

On je oštro upozorio na opasnost od smanjenja vojne pomoći sa Zapada, podsjećajući na situaciju kada je američki predsjednik Donald Trump uskratio dio razvojne pomoći Ukrajini, iako, kako tvrde dužnosnici u Kijevu, to nije obuhvatilo vojnu opremu.

Rutte je također izjavio kako bi pregovori o miru bili mogući samo ako se Rusija prisili da sedne za pregovarački stol. Iako je priznao da ima “ideje” o mogućem toku pregovora, nije otkrio detalje, naglašavajući: “Ne želimo Putinu otkriti više nego što već zna.”

Strah od primirja koje bi štetilo Ukrajini

Mnogi evropski dužnosnici u NATO-u izrazili su zabrinutost da bi primirje koje bi posredovao Donald Trump moglo ići na štetu Ukrajine. Dužnosnici u Kijevu više su puta naglasili da Ukrajina mora imati aktivnu ulogu u pregovorima koji se tiču njene budućnosti.

Ukrajina i Rusija polažu pravo na četiri istočne ukrajinske regije – Donjeck, Herson, Luhansk i Zaporižju – kao i na poluotok Krim, koji je Rusija anektirala 2014. godine. Kijev i Moskva međusobno zahtijevaju povlačenje vojski iz tih područja, dok Kremlj odbacuje ukrajinske zahtjeve za sigurnosnim jamstvima i za članstvo Ukrajine u NATO-u.

Tajni pregovori Trumpove administracije

Trump je nedavno izjavio kako njegova administracija vodi “sastanke i razgovore s različitim stranama, uključujući Ukrajinu i Rusiju”, dodajući kako ti razgovori “teku prilično dobro”. Keith Kellogg, umirovljeni američki general i Trumpov zastupnik za Ukrajinu, izjavio je kako obje strane moraju biti spremne na određene ustupke kako bi pregovori počeli.

Prema Kelloggu, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski već je nagovijestio da bi mogao “ublažiti” svoj stav o teritorijalnim pitanjima, no istovremeno bi i Putin trebao popustiti u svojim zahtjevima.

Međutim, Dmitro Litvin, savjetnik ukrajinskog predsjednika, odbacio je takvu ideju, rekavši da “ako je Kelloggova strategija samo primirje i izbori, to je plan koji je unaprijed osuđen na propast”. “Putin se neće dati zastrašiti samo time”, poručio je Litvin.