TOKOM EKSPERIMENTA...

Naučnici oživjeli mozak životinje skoro sat vremena nakon što je umrla

Mozak

Tokom eksperimenta, naučnici su otkrili da uključivanje jetre u proces reanimacije rezultira povratkom moždane električne aktivnosti...

Tim istraživača iz Kine, predvođen Xiaoshun Heom, ostvario je značajan napredak u istraživanju rada mozga. Ovo istraživanje izazvalo je veliko interesovanje jer su istraživači uspjeli povratiti moždanu aktivnost kod svinje gotovo sat vremena nakon što je prestala cirkulacija krvi, čime se ponovo otvaraju rasprave o teorijama nepovratnosti moždane smrti.

Prema radu objavljenom u časopisu EMBO Molecular Medicine, eksperiment je proveden na grupi od 17 tibetanskih svinja. Naučnici su istraživali kako uključivanje jetre u proces oživljavanja može uticati na povratak moždane aktivnosti nakon prekida cirkulacije. Rezultati su pokazali da jetra ima ključnu ulogu u procesu obnove električne aktivnosti mozga, koja se često narušava tokom perioda nedostatka kiseonika i hranljivih materija uzrokovanog srčanim zastojem, odnosno ishemijom.

Ishemija, koja označava prekid dotoka kiseonika i hranljivih materija u mozak zbog srčanog zastoja, glavni je izazov u slučajevima kada je potrebna reanimacija moždane funkcije. Tokom eksperimenta, naučnici su otkrili da uključivanje jetre u proces reanimacije rezultira povratkom moždane električne aktivnosti, za razliku od mozgova koji nisu bili podržani radom jetre. Kod tih mozgova zabilježena je ubrzana degeneracija, pojačana upala, oštećenje ćelija i pad električne aktivnosti.

Mozgovi podržani jetrom, s druge strane, pokazali su manje znakove upale, zdravije neurone i obnovljene moždane talase. Prema naučnicima, to je zato što jetra pomaže u regulaciji upale u mozgu i pruža alternativni izvor energije tokom hipoksičnog perioda kada mozak ostaje bez kiseonika.

Pored povratka moždane aktivnosti, istraživači su otkrili i dodatne faktore koji poboljšavaju uslove za oporavak mozga. Posebno je značajno smanjenje prisustva gena povezanih sa ćelijskom smrću i upalnim procesima, što može otvoriti nova vrata u medicini za tretman moždanih oštećenja uzrokovanih ishemijom.

Ova prekretnica u istraživanju mogla bi promijeniti dosadašnje pristupe u tretiranju ozbiljnih povreda mozga, pružajući nadu za razvoj novih terapija koje bi mogle pomoći u očuvanju moždanih funkcija nakon srčanih zastoja i drugih hitnih stanja.