KANCELAR KOD SRPSKOG VOŽDA

Nema razlike između pojsete Jingping Kabulu i Scholza Beogradu

Olaf Scholz Aleksandar Vucic beograd

Vučiću je dragocjeni litij došao kao budali šamar, posebno jer je praktički međunarodno izoliran zbog tijesnih odnosa s Vladimirom Putinom i Viktorom Orbanom.

Srbija leži na velikim zalihama litija koji je ključna sirovina pri izradi baterija za električne automobile. Samo u dolini Jadra može eksploatirati 58.000 tona litija što bi pokrilo 17 posto cjelokupnih europskih potreba

Nakon teških riječi oko rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici, jer Njemačka je bila jedan od predlagatelja, danas je u službeni posjet Beogradu doputovao njemački kancelar Olaf Scholz.

U pitanju je biznis i brzo su zaboravljene teške Vučićeve riječi nakon što je opća skupština UN-a usvojila rezoluciju o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici.

„ Kako je čudna sudbina i kako se dogodi i poslije Prvog i Drugog svjetskog rata i poslije svega da nam Njemačka sudi. Je li vi mislite da ću ja Nijemcima da šutim? Da ću da im se ulizujem? Odgovorit ću im snažno i hrabro. Sve što imam snage i hrabrosti odgovorit ću im. I odgovorit ću im istinito. Naš narod nije genocidan, a to je jedini smisao ovoga – govorio je Vučić.

Scholz je međutim stigao poslom, zbog ugovora o važnoj sirovini koji bi mogao biti gotovo pa presudan za njemačku automobilsku industriju. Naime, Srbija leži na velikim zalihama litija koji je ključna sirovina pri izradi baterija za električne automobile. Procjenjuje se da se godišnje samo u dolini Jadra može eksploatirati 58.000 tona litija što bi pokrilo 17 posto cjelokupnih evropskih potreba.

„ Njemačka industrija dosad je litij, važan za baterije, nabavljala prvenstveno iz Južne Amerike i Australije. Središnji problem je ovisnost o Kini za daljnju preradu litija. U tom kontekstu, vrlo je dobrodošlo što će se veliki dio daljnje obrade odvijati izravno u Srbiji, a time i u Evropi – rekao je za Deutsche Welle Matthias Wachter, direktor odjela Njemačke udruge industrijalaca (BDI) za međunarodnu suradnju.

Vučiću je dragocjeni litij došao kao budali šamar, posebno jer je praktički međunarodno izoliran zbog tijesnih odnosa s Vladimirom Putinom i Viktorom Orbanom. Nada se kako će poslovna suradnja oko litija otvoriti neka vrata Srbiji u budućnosti što se članstva u EU tiče.

U razgovoru za dnevnik “Handelsblatt” Vučić je rekao kako Kina neće imati pristupa srpskom litiju.

„ Mi smo lojalni Evropi – rekao je Vučić.

Ovo je prilika da se usporedi tolerantan odnos Kine premaTalibanima u Afganistanu zbog istog metala zbog kojeg nejmački kancelar dolazi u Beoragdu. Koliko je briga Xi Jingpinga što afganistanske djevojčice ne mogu pohadžati školu, toliko je Schlotza briga koju ideologiju preferira Vučić.

Scholz je već jednom prije par sedmica pokazao da je spreman skočiti preko vlastite sjene i prihvatiti razgovore sa spornim političarima kada je u pitanju osiguranje litija za automobilsku industriju. Tada je u Berlinu primio novog predsjednika Argentine Javiera Mileia. I Argentina kao i Srbija raspolaže velikim nalazištima ovog dragocjenog metala.

Prosječna litij-ionska baterija automobila sadrži oko 28,9 kilograma nikla, 7,7 kg kobalta i 5,9 kg litija.